Chleb na zakwasie żytnim
Zakwas:
100 g suchego chleba żytniego
450 g kefiru
150 g mąki żytniej
550 ml wrzątku
3 łyżki cukru
Pokrojony w kostkę chleb wrzuciłem do wielkiego słoja i zalałem wrzątkiem. Gdy woda ostygła dodałem pozostałe składniki. Wymieszałem, przykryłem ściereczką i trzy dni później zakwas był gotowy.
Zatem pora na resztę :)
Ciasto:
400 g mąki żytniej pełnoziarnistej
200 g mąki pszennej
600 g zakwasu
20 g drożdży
3 łyżki oleju
2 łyżeczki soli
80 g słonecznika do ciasta + 20 g do posypania
Przygotowany zakwas należy zmiksować, dodać resztę składników. Drożdże możemy rozczynić z niewielką ilością wody, łyżką mąki i łyżeczką cukru. Po 10 minutach dodać do reszty. Wyrabiamy ciasto przez 20 minut i pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejne 40 minut. Potem ponownie wyrabiamy dodając ziarno słonecznika.
Foremkę do pieczenia smarujemy olejem i wysypujemy bułką tartą, a następnie równomiernie wykładamy ciastem. Ciasto od góry smarujemy wodą i posypujemy słonecznikiem. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 30 minut. A potem już tylko pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 50 minut.
Wyszedł mi z tego pyszny razowiec, lekko kwaskowy - znaczy się czuć było, że na zakwasie :)
Przepyszny chlebuś na śniadanie..mniam:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńpiękny bochenek!
OdpowiedzUsuńPrzepięknie wygląda i na pewno tak samo smakuje .Już robię zaczyn i nie mogę się doczekać kiedy go upiekę ;)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że wyjdzie ci tak samo smaczny ;)
Usuń600g zakwasu? na pewno az tyle ?
OdpowiedzUsuńTo nie jest taki typowy zakwas, jakiego zwykle się używa. Na potrzeby tego przepisu tę miksturę nazwałem zakwasem. Te 600 g to właściwa ilość. Z podanego na górze przepisu wyjdzie ci ze 2 razy więcej więc możesz zrobić z połowy podanych składników.
Usuńa mogłabym wykorzystać do tego przepisu zwykly zakwas? taki z wody i maki ? jelsi tka to ile takiego zakwasu powinna dac ?
UsuńMożesz, z tym, że po pierwsze wyjdzie ci zupełnie inny chleb, a po drugie inny pewnie będzie też czas wyrastania. Tak na moje oko to dałbym 80-100 g zakwasu i znacznie mniej drożdży (albo wcale, albo maksymalnie z 10 g). Jeżeli w ogóle nie dasz drożdży to wyrastanie będzie trwało ze 12-16 godzin, jak dasz drożdże to 2-5 godzin (w zależności m.in. od temperatury otoczenia).
UsuńMusisz też oczywiście dodać wodę. Sam nie wiem, ze 400 ml pewnie.
I tak jak pisałem: otrzymasz zupełnie inny chleb :)