Print Friendly and PDF

Ciasto marchewkowe

www.chleby.info

Kolejne ciasto marchewkowe. A wiecie dlaczego? Bo ciasta marchewkowe są pyszne! Nie ma dyskusji, po prostu są super i już. A jeśli ktoś twierdzi inaczej, to mu śmierdzą stopy. I ma krzywe nogi. Czy jakoś tak.

Tak na serio, to często robimy ciasto marchewkowe w różnych wariacjach, co tylko przyjdzie nam do głowy. Przekładane kremem, oblane czekoladą, albo po prostu z jakimiś dodatkami, tak jak teraz. Orzechy i żurawina. Bardzo dobre połączenie.

www.chleby.info

www.chleby.info

PRZEPIS NA CIASTO MARCHEWKOWE Z ORZECHAMI I ŻURAWINĄ

Ciasto marchewkowe z orzechami i żurawiną – składniki:

400 g marchewki
250 g mąki
4 jajka
110 g oleju
200 g cukru
40 g żurawiny
40 g orzechów włoskich
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka cynamonu

Lukier:
170 g cukru pudru
4-5 łyżek wody

www.chleby.info

www.chleby.info

Ciasto marchewkowe z orzechami i żurawiną – wykonanie:

Jeśli macie mikser to polecamy użyć, jak nie, to trzeba będzie ręcznie. W każdym razie do jednej miski wrzucamy startą na małych oczkach marchewkę, jajka, olej i cukier i mieszamy dokładnie, aż składniki się połączą. Mikserem pójdzie raz-dwa. Do drugiej miski dajemy pozostałe składniki i też mieszamy żeby się połączyły. Suche składniki dodajemy do mokrych i mieszamy tylko tyle żeby składniki się połączyły, nie dłużej. Ta ilość składników jest idealna na dwie foremki 11x25 cm, mogą być też nieco mniejsze. Większe raczej nie. Jeśli macie większe, to zróbcie w jednej foremce.

Tak więc foremki wykładamy papierem do pieczenia, przelewamy ciasto po równo do każdej foremki i pieczemy około 50 minut w 180 stopniach, grzałki góra-dół (do suchego patyczka).

Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika, wyjmujemy z foremki i zostawiamy do wystudzenia na kratce. Po wystudzeniu lukrujemy.

Lukier:
Cukier przekładamy do miseczki, wlewamy wodę i ucieramy łyżką, aż uzyskamy gęstą, płynną konsystencję. Jeśli wody jest za mało to dolewamy odrobinę, łyżkę. Jeśli lukier wyszedł za rzadki, to dosypujemy łyżkę cukru pudru. Taki lukier szybko tężeje więc od razu zabieramy się do dekorowania ciasta.

Można też zrobić lukier smakowy, np. cytrynowy lub pomarańczowy. Wówczas po prostu zamiast wody dajemy sok z cytryny lub pomarańczy.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na krem z czerwonej porzeczki.

www.chleby.info

www.chleby.info

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty