Print Friendly and PDF

Tostowy chleb cebulowy

www.chleby.info

Zacznę od tego, że tak, wiem, że przypaliłem nieco skórkę z wierzchu, nie musicie mi tego wypominać. Czasami i mi się coś nie uda, gdzieś się zagapię. A że zawsze zamieszczam na blogu prawdziwe zdjęcia, nie upiększone, to czasami możecie oglądać moje wpadki. Ale sam przepis jest dobry, sprawdzałem go później jeszcze kilkukrotnie. Ale już nowych zdjęć nie robiłem, bo w sumie takie wpadki czasami fajnie wyglądają, pokazują naturalność i prawdziwość moich przepisów. Więc jeśli już mamy to wyjaśnione, to przechodzimy do właściwej części .

Robiłem jakiś czas temu ten chleb, ale w formie formowanego bochenka, nie z foremki tak jak teraz. Dokładnie ten sam przepis, ale tym razem chciałem go upiec w foremce. Zdecydowałem się wrzucić to na bloga jako nowy przepis, bo właściwie jest to zupełnie inny chleb, mimo, że według tego samego przepisu. Inny sposób pieczenia daje zupełnie inny efekt końcowy. Inaczej będzie smakował chleb w formie formowanego bochenka, a inaczej zrobiony w foremce. A jeszcze inaczej, gdybyście taki bochenek zdecydowali się upiec w naczyniu żeliwnym. Po prostu temperatura ma inny dostęp do chleba, w inny sposób i z innych stron jest on ogrzewany, a tym samym zupełnie inaczej się piecze. Chleb z naczynia żeliwnego będzie miał bardzo chrupiącą skórkę. Taki formowany bochenek pieczony luzem też będzie chrupiący, ale nie tak bardzo jak z naczynia żeliwnego. A z keksówki wyjdzie chleb z miękką skórką. I tym sposobem, zupełnie przypadkiem, bo nie był to efekt zamierzony – upiekłem idealny chleb tostowy. Robiłem kilka podejść do chleba tostowego i nawet mi nieźle wychodziło. Ale ten jest idealny, i to zupełnie przypadkiem. Jest bardzo miękki, zupełnie jak chleb tostowy ze sklepu.

www.chleby.info

PRZEPIS NA TOSTOWY CHLEB CEBULOWY

Tostowy chleb cebulowy – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej
220 ml wody
2 średnie cebule (ok. 200-220 g)
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli + trochę do posolenia cebuli
1 łyżeczka cukru

www.chleby.info

Tostowy chleb cebulowy – wykonanie:

Najpierw zajmiemy się cebulą. Potrwa o trochę czasu, ale w sumie spieszy się Wam gdzieś? Cebulę siekamy w kosteczkę i dusimy na patelni na oleju. Oleju tak nie za mało wlewamy, żeby ta cebula miała się w czym dusić. Całą rzecz w tym, żeby dusić ja naprawdę długo. Wtedy ostry cebulowy smak zamienia się w przyjemną lekką słodycz. Ja robię tak, że duszę na najmniejszym palniku włączonym na minimum. Czyli ten ogień ledwo sobie pyrka. I cebula dusi się tam dobrą godzinę. Tylko co kilkanaście minut mieszkam. Cebulę na patelni oczywiście solimy.

Gdy już cebula będzie uduszona, to czekamy aż przestygnie. I wtedy łączymy ze sobą wszystkie składniki. Ja nie robiłem rozczynu z drożdży. Po prostu je wkruszyłem do mąki.

Tutaj pojawia się kwestia ilości mąki i wody. Podana w przepisie ilość jest nieco orientacyjna. Wszystko zależy od tego, ile oleju użyliście do duszenia cebuli. Po prostu jeśli ciasto podczas wyrabiania wyda Wam się zbyt luźne, to dosypcie mąki. Jeśli wyda się za sztywne – dodajcie odrobinę wody.

Jeśli będziecie wyrabiać przy pomocy robota, to tak myślę, że z 10 minut trzeba wyrabiać. Ręcznie nie mniej niż 15.

Po wyrobieniu zostawiamy ciasto w misce. Przykrywamy miskę ściereczką i zostawiamy na jakąś godzinę. Chodzi o to żeby ciasto co najmniej dwukrotnie zwiększyło objętość. Po wyrośnięciu wyjmujemy je z miski, przez parę sekund wyrabiamy i układamy w keksówce wyłożonej papierem do pieczenia. My użyliśmy keksówki 12x26 cm i to jest absolutne minimum. Nic by się nie stało, gdybyśmy mieli nieco większą foremką. Ciasto nam tak urosło, że wystawało kilka centymetrów ponad foremkę.

Oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i znowu zostawiamy żeby co najmniej dwukrotnie urósł. Zajmie to około godziny.

Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni i pieczemy chleb przez 40 minut. Zajrzyjcie do niego na jakieś 5-10 minut przed końcem pieczenia. Jeśli uznacie, że zaczyna się zbyt bardzo rumienić, to można go przykryć kawałkiem folii aluminiowej. Nie zawijać, tylko tak po prostu położyć na niego kawałek folii aluminiowej. Po upieczeniu wyjmujemy i studzimy na kratce.

Smacznego!

Sprawdźcie również przepis na chleb pszenno-żytni na miodzie.

www.chleby.info

Komentarze

Popularne posty