Print Friendly and PDF

Makaron z sosem brokułowo-serowym

Makaron z sosem brokułowo-serowym

Ania tak nagle wymyśliła sobie, że chciałaby na obiad makaron z sosem kalafiorowo-serowym. Tak jej się to nagle zwizualizowało w głowie. Żebym wymyślił przepis, bo to może być smaczne. No może być smaczne, zapewne tak, też mi się tak wydaje. W sumie może być fajny obiad, a i na bloga przepis będzie. Pojechałem więc do sklepu, bo i tak miałem jechać, kupiłem to, tamto, parę rzeczy, no i tego brokuła kupiłem. Radośnie wracam do domu, wypakowuję zakupy i nagle zorientowałem się, że kupiłem brokuła, a miałem kupić kalafiora. No nic, w zasadzie wszystko jedno, zrobię makaron z sosem kalafiorowo-serowym z brokułem zamiast kalafiora. Też będzie smacznie.

Makaron z sosem brokułowo-serowym

PRZEPIS NA MAKARON Z SOSEM BROKUŁOWO-SEROWYM

Makaron z sosem brokułowo-serowym – składniki:

Na sos (około 4-5 porcji):
brokuł
300 ml mleka (raczej tłustego niż chudego)
200 g śmietanki 30% lub 36%
około 30 g masła
100 g startego sera (u nas gouda)
60-70 g serka topionego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa – do smaku
dodatkowo:
makaron (u nas tagliatelle)
ser z niebieską pleśnią typu lazur – po 30 g na osobę

Makaron z sosem brokułowo-serowym – wykonanie:

Brokuła dzielimy na różyczki, a potem te różyczki jeszcze na mniejsze fragmenty. Garnek osolonej wody doprowadzamy do wrzenia i gotujemy brokuła 3 minuty. Odlewamy na sitku i na razie zostawiamy. Zajmiemy się sosem.
Wszystkie składniki na sos (mleko, śmietanka, masło, ser tarty i topiony, przyprawy – gałki dosłownie ze dwie szczypty) wkładamy do garnka – najlepiej tego po brokułach żeby nie brudzić kolejnego – i na malutkim ogniu podgrzewamy często mieszając. Sos stopniowo zacznie gęstnieć, w miarę roztapiania się serów. Gdy masa już będzie kremowa, to dodajemy ugotowanego brokuła, mieszamy i gotujemy jeszcze z minutę.

W międzyczasie wstawiamy też wodę na makaron i gotujemy makaron zgodnie ze wskazaniami producenta. Odlewamy na sicie i nakładamy na talerze. Makaron polewamy sosem, oprószamy świeżo zmielonym pieprzem i posypujemy serem z niebieską pleśnią, który wcześniej kroimy na małe kawałki. Ser pleśniowy jest bardzo ważny. Bez niego całe danie będzie dość mdłe. On nadaje całego charakteru tej potrawie. 

Ja bym chętnie posypał jeszcze natką pietruszki, ale akurat nie mieliśmy. Ale gwarantuję, że pasuje.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na makaron z kalafiorem i pieczarkami.

Makaron z sosem brokułowo-serowym


Komentarze

Popularne posty