Print Friendly and PDF

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

Ostatnio staram się robić trochę więcej pieczywa, tak żeby blog nieco powrócił do korzeni. Bo nie wiem czy pamiętacie, ale powstał on jako wyłącznie blog chlebowy, z samymi tylko przepisami na wypiek pieczywa. I w sumie dość długo w takiej formie funkcjonował. Ale jakoś tak naturalnie ewoluował w blog ogólnokulinarny i taki też jest teraz. Ale raz na jakiś czas dopada mnie szał pieczenia, jak właśnie teraz. A jest to z korzyścią dla wszystkich. Ja mam smaczne pieczywo, Wy macie fajne nowe przepisy. Teraz zatem przepis na pełnoziarnisty chleb ze słonecznikiem. Wyszedł bardzo smaczny, ciężki (ale nie zbity), mocno słonecznikowy. Fani pełnoziarnistego pieczywa zakochają się w nim, nie mam co do tego wątpliwości.

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

PRZEPIS NA PEŁNOZIARNISTY CHLEB ZE SŁONECZNIKIEM

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem – składniki:

250 g mąki pszennej typ 450
250 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 2000
500 ml wody
150 g pestek słonecznika + 3 łyżki do posypania pieczywa
2 łyżeczki drożdży instant (lub 20-25 g świeżych)
1 łyżeczka soli
1 naprawdę solidna łyżka miodu (około 50 g)

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem – wykonanie:

Tego ciasta raczej nie da się wyrabiać ręcznie, jest zbyt klejące. Jeśli macie robota kuchennego, to wyrabiajcie robotem, jak nie, to pewnie trzeba będzie łyżką.

Wszystkie składniki (oprócz 3 łyżek pestek słonecznika) łączymy ze sobą w misce i wyrabiamy ciasto przez 15 minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę do podrośnięcia. Po tym czasie przekładamy do keksówki (ok. 31x12 cm), łyżką wyrównujemy wierzch i posypujemy ziarnami słonecznika. Znowu przykrywamy ściereczką i jeszcze raz niech postoi w ciepłym miejscu przez co najmniej 1 godzinę. Musi trochę wyrosnąć.

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni (grzałki góra-dół) i pieczemy chleb przez 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 30 minut. Wyjmujemy z piekarnika, wyjmujemy z foremki, odklejamy papier i studzimy na kratce kuchennej. Nie kroimy na ciepło! To ważne. Chleb pokrojony na ciepło będzie miał ciągnący i lepiący się miąższ.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na szybki pszenno-żytni chleb z formy.

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem


Komentarze

Popularne posty