Print Friendly and PDF

Szybki pszenno-żytni chleb z formy

www.chleby.info

Mam dla Was kolejny przepis na chleb. Ale wymyślając tę recepturę miałem konkretne założenia. Nie chodziło mi tylko o wymyślenie kolejnego fajnego chleba. Cel był nieco głębszy. Mianowicie nie każdy z Was ma robota kuchennego do wyrabiania cista chlebowego. Nie każdy również ma ochotę ręcznie wyrabiać przez 15 minut (bo tyle mniej więcej potrzeba żeby się fajna siatka glutenowa wytworzyła). Nie każdemu wychodzi ładne formowanie bochenków i nie każdy ma ochotę poświęcać aż tyle czasu na pieczenie chleba (bo tak tradycyjnie to dwa wyrastania powinny być). Zatem wychodząc tym właśnie ludziom naprzeciw opracowałem ten przepis. Formować nie trzeba, bo robimy go w formie, wyrabiać ani robotem, ani ręcznie nie trzeba, bo wystarczy przez minutę zamieszać łyżką, czekania też jest nieco mniej, bo wyrastanie będzie tylko jedno. Same zalety. A chleb naprawdę smakuje dobrze. Uwierzcie mi, że nie mam mu nic do zarzucenia.

Osobiście tego nie sprawdzałem, ale podejrzewam, że równie dobrze by wyszedł, gdyby dodać do niego jakieś 50 g ziaren słonecznika czy pestek dyni.

www.chleby.info

PRZEPIS NA SZYBKI PSZENNO-ŻYTNI CHLEB Z FORMY

Szybki pszenno-żytni chleb z formy – składniki:

400 g mąki pszennej jasnej
100 g mąki żytniej typ 2000
450 g wody
2 łyżeczki (7-8 gramów) drożdży instant lub 20-25 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli

www.chleby.info

Szybki pszenno-żytni chleb z formy – wykonanie:

Sprawa jest naprawdę prosta. Wszystkie składniki umieszczamy w misce i mieszamy łyżką przez minutę, góra dwie minuty. Po prostu aż uzyskamy klejącą się masę. Tę masę przekładamy do keksówki (25x12 cm) wyłożonej papierem dopieczenia, oprószamy z wierzchu mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi wyrosnąć do samych brzegów formy. W zależności od pogody i temperatury otoczenia zajmie to godzinę lub dwie. Gdy chleb wyrośnie, to wsadzamy go do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzałki góra-dół) i pieczemy przez 45 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy z formy i zostawiamy do wystudzenia na kratce.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na chleb żytni z kawą i pieprzem.

www.chleby.info

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty