Print Friendly and PDF

Chleb żytni na drożdżach z kawą i pieprzem

www.chleby.info

Jak zwykle w totalnym niedoczasie jestem, w dupie ciemnej zupełnie. Ale musiałem jakoś wygenerować parę chwil i wpisać dla Was przepis, wiem, że z niecierpliwością czekacie. Dzisiaj całkiem ciekawy chleb, nie dość, że żytni na drożdżach, to jeszcze z kawą i pieprzem. Bo żytnie, co do zasady, robi się na zakwasie. Ale przecież nie są to jakieś ścisłe zasady, których jest obowiązek przestrzegać. W kuchni najlepsza jest właśnie improwizacja. I zabawa. A przede wszystkim to, żeby zrobić coś fajnego i się nie narobić. Przygotowałem więc dla Was przepis na chleb, który smakuje naprawdę dobrze, a nie robi się go całą dobę, jak chleby na zakwasie.
     

PRZEPIS NA ŻYTNI CHLEB NA DROŻDŻACH Z KAWĄ I PIEPRZEM


Chleb żytni na drożdżach z kawą i pieprzem - składniki


300 g mąki żytniej chlebowej typ 720
250 ml wody
70 g siemienia lnianego
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki kawy
10 g drożdży instant
1 łyżeczka grubo zmielonego czerwonego pieprzu


Chleb żytni na drożdżach z kawą i pieprzem - wykonanie
     
Niestety ten chleb podczas wyrabiania paskudnie się klei, ja osobiście nienawidzę takiej konsystencji. Ale taki już urok mąki żytniej. Znienawidzicie ten chleb przy wyrabianiu, ale pokochacie przy jedzeniu. Chyba, że macie robota kuchennego, który za Was wyrobi ciasto, wtedy nie będzie problemu.

Mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto. Jak już wspominałem będzie się paskudnie lepiło. Nie musimy jakoś długo i dokładnie wyrabiać, wystarczy 2-3 minuty żeby się składniki dokładnie ze sobą połączyły. Robotem kuchennym wystarczy 1-2 minuty.

Po wyrobieniu przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (lub innej formy, w której chcemy piec chleb). Takiej o pojemności 1 litra. Mokrymi dłońmi wygładzamy wierzch i wstawiamy do piekarnika. Piekarnik nastawiamy na 40-45 stopni i zostawiamy chleb na około 2 godziny. Musi wyrosnąć mniej więcej do krawędzi formy. Jak wyrośnie to ustawiamy czas na 45 minut, temperaturę na 200 stopni i czekamy.

Po upieczeniu wyjmujemy na kratkę i czekamy aż zupełnie ostygnie. Kroimy po całkowitym ostygnięciu.

Smacznego!


Polecamy też nasz przepis na pszenno-żytni chleb z ziarnami dyni i słonecznika.



Komentarze

  1. kawa ma być prawdziwa mielona,czy rozpuszczalna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja użyłem rozpuszczalnej. Ale myślę, że i z jednej i drugiej wyjdzie smacznie.

      Usuń
  2. Ooo o takim chlebie jeszcze nie słysząłem, z ciekawością wypróbuję ten przepis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty