Print Friendly and PDF

Chleb z ziołami

Chleb z ziołami

Dzisiaj chleb z ziołami. Jakie tam lubicie, możecie dodać takie zioła, jakie chcecie, co tam Wam w duszy gra. Łatwy w zrobieniu, bo wyrabia się go łyżką (lub robotem kuchennym) i piecze w foremce. Fajny, niesamowicie pachnący ziołami, smaczny, łatwy w zrobieniu. Potrzeba czegoś więcej? Nam to wystarczy. Zatem mamy dla Was ten przepis, powinniście go sprawdzić.

Chleb z ziołami

PRZEPIS NA CHLEB Z ZIOŁAMI

Chleb z ziołami – składniki:

0,5 kg mąki pszennej typ 650
0,5 l wody
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7 g, lub 20-25 g świeżych drożdży)
2 łyżki oleju
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka suszonych ziół + 1 łyżeczka do posypania chleba

Chleb z ziołami

Chleb z ziołami – wykonanie:

Ciasto na ten chleb mocno się klei więc idealnie by było, gdybyście posłużyli się robotem kuchennym. A jeśli nie macie, to wyrabiajcie łyżką. Ręce raczej odpadają. Tak więc do mąki dodajemy wodę, sól, cukier, drożdże i łyżeczkę ulubionych ziół. My dodaliśmy gotową mieszkankę o nazwie zioła toskańskie. I mieszamy. Wystarczy z 5 minut, tak tylko żeby uzyskać gładką, jednolitą masę. Wszystko to robimy oczywiście w jakiejś misce. Miskę przykrywamy ściereczką o zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę. Niech ciasto sobie odpocznie i trochę wyrośnie. Po tym czasie przekładamy je do keksówki (ok. 31x12 cm), łyżką wyrównujemy wierzch i posypujemy łyżeczką ziół. Znowu przykrywamy ściereczką i jeszcze raz niech postoi w ciepłym miejscu przez 1 godzinę.

Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałki góra-dół) i pieczemy chleb przez 50 minut. Wyjmujemy i studzimy na kratce kuchennej. Nie kroimy na ciepło! To ważne. Chleb pokrojony na ciepło będzie miał ciągnący i lepiący się miąższ.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na chleb skręcany.

Chleb z ziołami


Komentarze

Popularne posty