Print Friendly and PDF

Młoda kapusta z papryką i pomidorami

www.chleby.info

Tak mniej więcej początek maja to moment, gdy na straganach i w sklepach zaczyna pojawiać się młoda kapusta. I to jest dla nas sygnał, że już pora na TO danie. Uwielbiamy je. Na obiad z ziemniakami, a na śniadanie czy kolację mała porcja z pajdą chleba. Absolutnie pyszne jedzenie.

Chociaż akurat jest początek czerwca, ale my zawsze mamy tyle pracy, że ze wszystkim spóźnieni jesteśmy.

Zresztą nie tylko o smak tutaj chodzi. Nie wiem czy wiecie, ale kapusta ma wiele właściwości zdrowotnych. Na przykład zawiera dużo witaminy C i potasu. Witaminy C to zawiera nawet więcej niż pomarańcza. Witamina C ogólnie dobrze wpływa na odporność, a potas pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko zawałów czy udarów. Ponadto zawiera kwas mlekowy, czyli korzystnie wpływa na florę bakteryjna jelit. A zawarta w kapuście witamina K doskonale wpływa na układ krwionośny. No to jak, już czujecie się przekonani do tego przepisu?

 

www.chleby.info

PRZEPIS NA MŁODĄ KAPUSTĘ Z POMIDORAMI I PAPRYKĄ

Młoda kapusta z pomidorami i papryką – składniki

- główka młodej kapusty (około 1,5 kg)

- 1 duża czerwona papryka

- 3 duże czerwone pomidory

- 0,5 kg kiełbasy śląskiej lub podobnej (albo jakiegoś mięsa)

- 150 g koncentratu pomidorowego

- pęczek koperku

- 5 łyżek oleju

- 200 m wody

- przyprawy: pieprz, sól, odrobina cukru, spora łyżka słodkiej mielonej papryki, opcjonalnie kminek jeśli lubicie

www.chleby.info

 
Młoda kapusta z pomidorami i papryką – wykonanie

Kapustę opieramy z zewnętrznych liści. Zwykle są one brzydkie i brudne, nie będą potrzebne. Główkę kapusty myjemy, kroimy na ćwiartki i cienko szatkujemy. Wrzucamy do dużego garnka, podlewamy wodą i olejem i dusimy na niewielkim ogniu pod przykryciem.

W międzyczasie kroimy w kostkę kiełbasę (lub mięso) i dodajemy do duszącej się kapusty.

Paprykę również kroimy w kostkę i także dodajemy do garnka.

Koperek siekamy drobno i dodajemy do reszty składników w garnku.

Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki i kroimy w niezbyt małe kawałki. Takie raczej większe. I tak się rozpadną. Dodajemy do garnka, gdy kapusta jest już dość miękka, czyli raczej nie wcześniej niż po 30 minutach duszenia. My lubimy długo duszone dania więc ustawiamy na najmniejsze grzanie i dusimy z godzinę. Oczywiście w tym czasie kapustę w garnku warto co jakiś czas przemieszać.

Dodajemy również przyprawy, mieszamy dokładnie i dusimy jeszcze kilka minut, powiedzmy, że z 5-10 minut.

Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy i znowu dusimy jeszcze kilka minut, powiedzmy, że znowu z 5-10 minut. Jeśli uważacie, że jest za dużo płynów (z kapusty pewnie wydzieli się trochę wody), to dusimy do momentu, aż uznacie, że ilość płynów w garnku jest zadowalająca.

Jeśli nam wyjdzie zbyt dużo wody, to nie przejmujemy się tym, nie odparowujemy. Gdy już cała kapusta zostanie zjedzona i na dnie zostanie sama woda kapuściana, to bierzemy kilka kromek świeżego chleba, maczamy w tej wodzie i się tym zajadamy. To jest równie pyszne jak sama kapusta.

To danie doskonale spisuje się również w wersji wegetariańskiej, czyli bez mięsa. W zasadzie to niczego w smaku nie traci.

Polecamy również nasz przepis na placek po węgiersku.

Smacznego! 

 

www.chleby.info

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty