Print Friendly and PDF

Nalewka z młodych pędów sosny

 

www.chleby.info

O tej nalewce słyszałem wiele dobrego już lata temu, gdy jeszcze nawet kulinaria nie były mi w głowie. Mój przełożony w poprzedniej firmie zawsze co roku taką robił (zdaje się ze swoim wujkiem). I zawsze na początku maja aż się cały wiercił w pracy na fotelu i nie mógł się doczekać aż pójdzie zbierać pędy sosny (teraz mamy połowę czerwca więc chyba trochę już za późno, ale zapiszcie sobie przepis, przyda wam się za rok). Nie bardzo go wówczas rozumiałem. Ale z wyrozumiałością starałem się patrzeć. Ot, takie tam nieszkodliwe upośledzenie. Bo po pierwsze primo: kto by w ogóle nalewki pił, komu to smakuje? Po drugie primo: kto by konkretnie sosnowe nalewki pił? To przecież, nie przymierzając, niemal jak jedzenie szyszek! A po trzecie primo: trzeba naprawdę nie mieć co robić żeby latać po lesie i jakieś tam kawałki drzewa zrywać.

 

www.chleby.info
 

Ale minęły lata, a ja nieco więcej zrozumiałem, nieco zmieniłem postrzeganie świata. Odkryłem, że nie tylko grzebanie się w kulinariach może być fajne, ale i samo bieganie po polach czy lasach żeby zdobyć potrzebne składniki. A i smak samych nalewek z biegiem czasu doceniłem. Człowiek po prostu czasami musi do pewnych rzeczy dorosnąć. Nie wszystko od razu jest takie oczywiste.

Tak więc w końcu sięgnąłem po tę sosnową nalewkę. Robiliśmy syrop z pędów sosny, a ta nalewka to tak niejako przy okazji, z tych pędów, które zostały po robieniu syropu. Bo bardzo nie lubię jak się cokolwiek marnuje. Jeżeli mogę coś wykorzystać to z pewnością to zrobię. Bo w tych pędach sosny po syropie jeszcze całkiem sporo smaku zostało. To aż się przecież prosiło żeby zalać jakimś alkoholem.

Możecie oczywiście zrobić tę nalewkę ze świeżych pędów sosny, nie muszą być takie z odzysku. Będzie wówczas jeszcze bardziej aromatyczna (chociaż i tej z odzysku aromatu i smaku nie brakuje).

Zanim przejdziecie do dalszej części, polecamy zapoznać się z tym wpisem - KLIK.

PRZEPIS NA NALEWKĘ Z MŁODYCH PĘDÓW SOSNY

Nalewka z młodych pędów sosny – składniki

1,5 kg młodych pędów sosny

1 l spirytusu 95%

0,5 l wody

0,5 kg miodu

Nalewka z młodych pędów sosny – wykonanie

Pędy sosny umieszczamy w słoiku (najlepiej 3 litrowym) i zalewamy alkoholem i wodą. Zakręcamy i zostawiamy w ciemnym miejscu na miesiące.

Po tym czasie zlewamy przez sito żeby oddzielić alkohol od reszty. Pędy nie będą nam już potrzebne. Do alkoholu dodajemy miód, mieszamy i dokładnie filtrujemy.

My filtrujemy zakładając na słoik filtr do kawy (mocujemy go gumką) i dodatkowo wykładamy go ręcznikiem papierowym. Trwa to bardzo długo (nawet i dobę lub dłużej), ale filtrowanie jest idealne.

Przefiltrowany alkohol przelewamy do butelek i zostawiamy na co najmniej pół roku do dojrzewania.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na nalewkę cytrynową na miodzie

 

www.chleby.info

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty