Print Friendly and PDF

Ekspresowa cytrynówka - wódka cytrynowa

www.chleby.info

Naszła mnie ochota na cytrynówkę. Każdy o niej mówi, każdy pił, a ja jeszcze nigdy nie robiłem. Pora nadrobić zaległości i wzbogacić bloga o ten przepis. Zastanawiałem się jak zrobić. Czy taką ekspresową, czy może taką co nieco dłużej dojrzewa? Nie mogłem się zdecydować więc zrobiłem kilka różnych wersji. Finalnie każda z nich okazała się doskonała, żadne nie lepsza od innej, każda była wyśmienita chociaż każda inna. Tak więc po kolei będę te przepisy publikował na blogu. Dzisiaj więc najprostsza wersja – cytrynówka ekspresowa. Robi się ją naprawdę w parę chwil. Pływają w niej frędzle, znaczy się resztki cytryn. Taka surowa wersja, dla leniwych. Ma taką fajną nutkę goryczki, delikatną. A pije się ją naprawdę dobrze, w ogóle nie czuć mocy alkoholu. Z jednej strony to bardzo dobrze, bo znacznie przyjemniej pije się coś, co dobrze smakuje, zamiast ordynarnie walić gorzałą. Ale z drugiej strony to bardzo zdradzieckie. Jak testowaliśmy tę wódkę, to naprawdę nieźle się nią zrobiliśmy. Nawet nie zauważyliśmy kiedy.

www.chleby.info

PRZEPIS NA EKSPRESOWĄ WÓDKĘ CYTRYNOWĄ (CYTRYNÓWKĘ)

Ekspresowa wódka cytrynowa (cytrynówka) – składniki:

100 g cukru
250 ml wody
0,5 kg cytryn (3 duże sztuki)
250 ml spirytusu 95% *

* Jeśli posługujecie się wagą, to 250 ml spirytusu to będzie mniej więcej 200 gramów.

www.chleby.info

Ekspresowa wódka cytrynowa (cytrynówka) – wykonanie:

Cytrynę obieramy ze skórki, delikatnie, tak żeby pozyskać samą żółta skórkę, bez tego białego pod spodem. Idealna do tego będzie obieraczka do warzyw. Skórkę wkładamy do garnka, zalewamy wodą, zasypujemy cukrem i doprowadzamy do wrzenia (mieszając żeby cukier się rozpuścił). Gotujemy minutę i wyłączamy. Czekamy aż wystygnie.

Wyciskamy sok z cytryn, dodajemy do wystudzonej wody z cukrem i skórkami, wlewamy również spirytus. Mieszamy i przelewamy przez sito, tak tylko żeby oddzielić skórki i ewentualne inne grubsze elementy.

Butelkujemy i zostawiamy na dobę do przegryzienia.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na likier kawowy.

www.chleby.info


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty