Print Friendly and PDF

Bułki pszenne

www.chleby.info

Najprostsze bułki na świecie. Jeżeli potrzebujecie jakieś smaczne bułki na śniadanie (albo na dowolną okazję) to to jest właśnie przepis, którego szukacie. Pyszny środek i lekko chrupiąca skórka. Zwykle, najprostsze pszenne bułki, ale smakiem Was powalą. Ciężko teraz takie znaleźć w sklepie.
     

PRZEPIS NA BUŁKI PSZENNE 

 

Bułki pszenne - składniki


450 g mąki pszennej
225 ml wody
30 g świeżych drożdży
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru

Bułki pszenne - wykonanie


Nie będziemy się bawili we wstępne rozczynianie drożdży. Sprawdziłem - nie trzeba. Bułki i bez tego wychodzą doskonałe. Zatem wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy ciasto przez 15 minut. Ciasto powinno być idealnie elastyczne, w ogóle nie powinno przywierać do dłoni.

Po wyrobieniu wkładamy je do miski i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na 1 godzinę. Powinno wyrosnąć naprawdę potężnie, mniej więcej trzykrotnie. Po tym czasie przez kilka sekund jeszcze je ugniatamy i dzielimy na 9 części. Z każdej z nich formujemy bułkę, lekko spłaszczamy dłonią i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Oprószamy mąką, nacinamy ostrym nożem lub żyletką z wierzchu i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na jakieś 40 minut.

Pieczemy 25 minut w 200 stopniach.

Smacznego!


Polecamy także nasz przepis na bułki pszenno-owsiane.

Komentarze

  1. Nie mam dostepu do swierzych drozdzy. Czy drozdzy w proszku tez nie musza byc rozczyniane?

    Dziekuje,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z drożdży w proszku w ogóle nie ma potrzeby robić rozczynu. Co do zasady ze świeżych się robi, ale w tym przepisie pominąłem ten etap.

      Usuń
    2. a jaka ilosc suchych drozdzy uzyc jako zamiennik swiezych?

      Usuń
    3. Myślę, że 7-10 gramów będzie dobrze.

      Usuń
    4. dziekuje. ruszam do pieczenia

      Usuń
  2. Dzięki za przepis. Jak ogarnę drożdże to na pewno wypróbuję. Zwłaszcza w święta, bo świeże pieczywo będzie miao swoich amatorów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Idelne na śniadanie :) pyszne, świeże i pachnące!

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie skończyłem piec swoje pierwsze bułeczki (nie ma to jak zbierać się do czegoś prosstego przez kilka lat). Użyłem innej mąki - w domu miałem tylko tortową i jakiś miks do ciemnego pieczywa - i nie rozczyniałem drożdży.
    Mam wrażenie, że wyszedł zakalec, ale to akurat dotyka wszystkich ciast pieczonych w naszym piekarniku, niezależnie od piekarza :P Bardziej martwi mnie, że nadal utrzymuje się lekki zapach świeżych drożdży. Nie dopiekłem? Nie są też specjalnie rumiane, chociaż to akurat zwalam na mąkę - są koloru przepalonej kawy z mlekiem, jak ciemne bułki w marketach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może winę ponosi ten miks do ciemnego pieczywa. Ciemne pieczywo kiepsko lubi się z drożdżami, o wiele lepiej reaguje z zakwasem. Spróbuj może jeszcze raz z samą mąką pszenną. Jakąś o typie nie wyższym niż 750 (czyli tortowa może być, jak nie masz innej).

      Usuń
    2. Dziś przetestowałem z czystą tortową. Wyszły leciutkie, puchate. Lekko wilgotne spody i nadal ciut drożdża w zapachu zaraz po wyjęciu (a dałem im posiedzieć jeszcze z pół godziny w uchylonym piekarniku), ale szybko wywietrzało. Pyszności, zwłaszcza z masłem i dżemem. Następnym razem spróbuję wyższego typu mąki, może wyjdą trochę cięższe, ale dalej puchate?

      Usuń
    3. Uważam, że im wyższy typ (tak powiedzmy aż do pszennej 750) tym lepiej. Niższe typy bardziej do ciast się nadają. W sumie pewnie nie bez powodu mąka tortowa ma właśnie taką nazwę.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty