Kawowy likier z cukierków Kopiko
Więc tak... Kolejny cukierkowy produkt spod szyldu Marder&Marder Distillery. Madzia uwielbia te likiery na cukierkach. Zresztą trudno się jej dziwić, one są naprawdę smaczne. Ja też często ukradkiem moczę w nich dzioba. Jeżeli czasami wpadają do was znajomi to zdecydowanie powinniście mieć jakąś taką butelczynę na podorędziu. U nas powoli robi się tak, że znajomi zaczynają do nas wpadać nie po to, że się za nami stęsknili tylko po prostu na testowanie kolejnych likierów i nalewek. A niech im będzie, każdy powód do odwiedzin jest dobry.
Jeszcze tylko z kronikarskiej dokładności przypomnimy poprzednie cukierkowe trunki, tak żebyście nie musieli szukać jeśli najdzie was ochota na zrobienie:
A teraz pora na ostatni w tym roku kawowy likier na cukierkach kopiko. Jeśli Madzia wymyśli jakieś kolejne specjały to pojawią się one na blogu pewnie bliżej wiosny. Właściwie nie "jeśli", a "jak tylko". Bo, że wymyśli to nie mam wątpliwości.
400 g cukierków Kopiko
560 g mleka zagęszczonego niesłodzonego
350 ml wody
300 ml (około 240 g) spirytusu
Cukierki wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Stawiamy na kuchence i bardzo lekko podgrzewamy. Nie chodzi o to żeby zagotować, po prostu w ciepłej wodzie cukierki się szybciej rozpuszczą. Stale mieszamy aż do rozpuszczenia cukierków. To bardzo mozolne zajęcie, może potrwać nawet z godzinę lub dłużej. Ale jeśli już będziemy mieli to za sobą to właściwie będzie koniec pracy. Po rozpuszczeniu cukierków czekamy aż masa nieco przestygnie, dolewamy mleko i spirytus i mieszamy przez chwilę. Przelewamy do butelek i zostawiamy na 2-3 dni żeby się smaki przegryzły. Po tym czasie likier jest gotowy do picia.
Smacznego!
Czy można użyć wódki zamiast spirytusu?
OdpowiedzUsuńNiby można, ale trzeba by wtedy trochę przepis zmienić. Możesz użyć wódki, zamiast wody i spirytusu. Czyli użyj jakieś 650 ml wódki. Nie będziesz miała wody, więc nie będzie czego podgrzać do rozpuszczenia cukierków. Rozpuść więc je w wódce. A dalej postępuj według przepisu.
Usuń