Print Friendly and PDF

Zupa ogórkowa

Zupa ogórkowa

Jako dziecko nie lubiłem zupy ogórkowej. Ogólnie mało co lubiłem. Ale ogórkową gardziłem wyjątkowo. Sam nie wiem, myślę, że do tej zupy trzeba po prostu dorosnąć. Do tego kwaśnego smaku. Trzeba nauczyć się go lubić, delektować się nim. Dzisiaj, co już wielokrotnie na blogu powtarzałem, uwielbiam wszystkie zupy. I zdecydowanie ogórkową również. Ta, na którą przepis Wam przedstawiamy, jest przyjemnie kwaśna, zdecydowana, z charakterem. Ania miała taką zachciankę i postanowiła zrobić. I wyszło jej to naprawdę znakomicie. Zresztą przepis macie, możecie się sami przekonać.
     
Zupa ogórkowa

PRZEPIS NA ZUPĘ OGÓRKOWĄ


Zupa ogórkowa – składniki


Wywar:
4 l wody
2 udka z kurczaka
ćwiartka selera
pietruszka
2 liście laurowe
4 ziela angielskie
cebula

Dodatkowo:
750-800 g ogórków kiszonych
400-500 ml wody z kiszenia ogórków
2 marchewki
3 ziemniaki
masło
sól, pieprz
śmietana

Zupa ogórkowa – wykonanie


Przygotowujemy wywar: składniki gotujemy na minimalnym ogniu – jak na rosół. Czyli im dłużej tym lepiej. Minimum godzinę, ale lepiej dłużej. Cebulę dobrze by było opalić na palniku gazowym.

Ogórki ścieramy na tarce (na dużych oczkach). Odciskamy z soku, ale go nie wylewamy, przyda się później. Marchewkę też ścieramy na dużych oczkach. Ogórki z marchewką dusimy na patelni na maśle przez kilka-kilkanaście minut.

Ziemniaki kroimy w kostkę, wrzucamy go gotowego wywaru i gotujemy 5 minut. Następnie wrzucamy podduszoną marchewkę z ogórkami, dolewamy sok odciśnięty z ogórków i wodę po kiszeniu ogórków, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem i gotujemy jeszcze kilka minut – aż ziemniaki będą miękkie.

I na koniec: kilkoro czytelników oburzyło się, że "ale jako tak bez koperku?!". Oczywiście oburzenie jest słuszne i przyjmuję krytykę z pokorą. Bez koperku dlatego, że go po prostu nie mieliśmy. Ale jeśli macie koperek to naturalnie na sam koniec, już na talerzu, można zupę obficie posypać drobno posiekanym koperkiem.

Zaprawiamy śmietaną i podajemy.

Smacznego!


Zupa ogórkowa

Komentarze

  1. ale tak bez koperku?ja robię podobnie tylko z 2łyżkami ryżu i koperek świeży jak najwięcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. PRZEPIS idealny jak za naszych przodkow !!! SAMACZNA i wyjatkowa !!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty