Pieczarki w cieście
Grzyby, jako takie, zawdzięczamy Chińczykom. Nie oni oczywiście je wymyślili, ale oni zaczęli je uprawiać. I to już bardzo bardzo dawno temu. Jeśli natomiast chodzi o pieczarki, to odpowiedzialni są za to Francuzi. Oni w XVI wieku pokazali światu jakie one są pyszne, zaczęli je uprawiać i wprowadzili do kuchni. Początkowo były one koszmarnie drogie i tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Ich walory kulinarne porównywane były to trufli. A sami wiecie jak bardzo elitarne są trufle.
Z czasem hodowle pieczarek były coraz powszedniejsze i mogły one zawojować też mniej bogate stoły. W ten sposób pieczarka podbiła świat. Obecnie Polska jest na drugim miejscu – po Holandii – wśród producentów tego grzyba w Europie.
Warto też wiedzieć, że pieczarka, w sumie jak każdy grzyb, rośnie też „na dziko”. Można się na nią natknąć na łąkach, pastwiskach czy wszelakich polach. Nawet na trawnikach. Takie pieczarki są bardziej wyraziste w smaku od tych hodowlanych. Warto je zbierać, ale uwaga! Łatwo można pomylić je ze śmiertelnie trującym muchomorem jadowitym. I mimo, że ten muchomor jest naprawdę rzadko spotykany, na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status „zagrożony wymarciem”, to takie pomyłki się zdarzały, odnotowano kilka takich przypadków. Niestety zakończonych śmiercią. Tak więc polne pieczarki zbierajcie tylko wtedy, gdy naprawdę się na tych grzybach znacie.
My tymczasem chcieliśmy pokazać Wam przepis na pieczarki w cieście. Proste danie, które w doskonały sposób pokazuje smak tego grzyba. Zresztą co będziemy długo pisać… Oto przepis.
PRZEPIS NA PIECZARKI W CIEŚCIE
Pieczarki w cieście – składniki
500 g pieczarek
Na ciasto:
2 jajka
450 g mąki pszennej jasnej
450 ml wody
pieprz, sól, czosnek granulowany, papryka
Pieczarki w cieście – wykonanie
Składniki na ciasto łączymy ze sobą w misce i mieszamy łyżką. Powinniśmy otrzymać takie trochę gęstsze ciasto naleśnikowe.
Od pieczarek odcinamy nóżki, nie będą nam potrzebne. Można je zamrozić i wykorzystać później np. do zupy. Kapelusze przecinamy wzdłuż na pół, tak jak kajzerki na kanapki. Tak żeby mieć górę i dół kapelusza. I takie przekrojone pieczarki po kolei maczamy w cieście i smażymy na patelni, na oleju. My do wygodnego maczania użyliśmy patyczka do szaszłyków. Nabijaliśmy pieczarki na patyczek i maczaliśmy w cieście.
Obsmażamy kilka minut z każdej strony.
Smacznego!
Wyglądają interesująco ;)
OdpowiedzUsuń