Print Friendly and PDF

Słoikówka


Kontynuując testowanie mieszanek przyprawowych oferowanych przez Dobrą Kiełbasę proponujemy słoikówkę. Czyli po prostu odpowiednio spreparowane mięso zamknięte w słoiku. Można je stosować np. do smarowania chleba.

Przypomnę - dla niewtajemniczonych - że od niedawna testujemy mieszanki przypraw oferowane przez portal Dobra Kiełbasa. Osobiście nie jestem fanem gotowych mieszanek, ale te możemy polecić z czystym sumieniem, są rewelacyjne. Sprawdziliśmy już kilka i są warte spróbowania. Jeśli lubicie domowe mięsne wyroby to oferta Dobrej Kiełbasy jest właśnie dla was. Zresztą nie tylko przyprawy tam mają, można się również zaopatrzyć we wszystko co potrzeba żeby zacząć przygodę z domowym wyrobem mięs, wędlin, itp.


Chcemy pokazać wam na jak wiele sposobów można te mieszanki wykorzystać, ile smaków można z nich wydobyć. Dlatego też przygotowaliśmy kilkanaście przepisów na takie właśnie słoikowe mięsa. A zaczynamy od tradycyjnej "słoikówki", czyli wieprzowej łopatki zamkniętej w słoiku. Z góry pokryta jest aromatycznym smalcem, a w koło oblana pyszną galaretą.

Składniki na 1 duży lub 2 małe słoiki
500 g łopatki
1 ząbek czosnku
liść laurowy
smalec
10 g przyprawy "Kiełbasa słoikowa" od Dobrej Kiełbasy (KLIK)

Mięso myjemy i kroimy w drobną kostkę. Łączymy z przepuszczonym przez praskę czosnkiem i mieszanką przypraw. Dokładnie mieszamy, zawijamy miskę w folię spożywczą i chowamy na dobę do lodówki.
Po tym czasie napełniamy mięsem słoiki. Uciskamy dokładnie żeby między kawałkami mięsa w miarę możliwości w ogóle powietrza nie było. Na mięso do każdego słoika kładziemy liść laurowy i przykrywamy dwiema łyżkami smalcu. Słoiki dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy.

Zastosujemy wielokrotną pasteryzację według Jakuba Kuronia:
Słoje o wielkości 500 ml (i mniejsze) gotujemy wraz z zawartością 60 minut. Następnego dnia pasteryzację powtarzamy, ale już tylko przez 40 minut. Trzeciego dnia robimy to samo przez 30 minut.
Przy słojach 1 litrowych czas ten wynosi odpowiednio 90, 60 i 45 minut. Przy większych słojach, o pojemności 1,5 litra: 120, 80, 60 minut.
Pierwsza pasteryzacja daje nam trwałość produktu do 1 miesiąca, przy konieczności przechowywania w temperaturze poniżej 10 stopni. Druga przedłuża trwałość do 6 miesięcy, ale nadal przy konieczności trzymania w niskiej temperaturze. Trzecia natomiast pozwala przechowywać produkt również 6 miesięcy, ale już nawet bez chłodzenia (czyli np. w kuchennej szafce).


---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. Mniam :) Juz mi ślinka cieknie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja się teraz właśnie zajadam kanapkami z tym specjałem :)

      Usuń
  2. Mam dla Ciebie chleb domowy na zakwasie, z którym Twój smakołyk musi smakować bosko!
    Przydałaby się wymiana ;-)
    Pozdrawiam serdecznie!
    Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domowych chlebów ci u mnie dostatek, ale zawsze chętnie przyjmę kolejne :) A i dobrami swymi podzielę się z potrzebującymi :)

      Usuń
  3. Trochę się zawiodłam. Nie sądziłam, że to będzie z gotową mieszanką przypraw, na dodatek z mieszanką, na której etykiecie nie podano składu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi, że cię zawiodłem :( Ale na pocieszenie mogę powiedzieć ci dwie rzeczy:
      1. Te ich mieszanki naprawdę dają radę, są spoko. Kilka już przetestowałem i jestem bardzo zadowolony.
      2. Te przepisy na słoikowe twory będą się ukazywały w każdy poniedziałek przez jakiś 3 miesiące. I niektóre będą bez mieszanek, więc może wtedy bardziej ci się spodobają :)

      A co do braku składu to już nie moja wina, ja nic nie poradzę. A naprawdę składu nie ma? Bo ja już nawet nie pamiętam...

      Usuń
  4. Czy mięsa nie trzeba solić? Bo w składzie "Kiełbasy słoikowej nie ma soli".
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sól jest już w tej mieszance przypraw, której użyliśmy.

      Usuń
    2. To już wszystko wiem i zabieram się do roboty!
      Dzięki za odpowiedź.
      Ewa.

      Usuń
  5. a jakie przyprawy dodać i jaką ilość jak nie mam dostępu do tej w przepisie gotowe?
    Prosze o pomoc,
    ola.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wtedy skorzystaj z jakiegoś innego naszego przepisu na słoikowe cuda :) Mamy ich kilkanaście, nie w każdym są gotowe mieszanki.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty