sobota, 7 czerwca 2014

Jak czyścić srebro?


A teraz, dla odmiany, wpis nie kulinarny tylko poradnikowy. Bo mamy w domu srebrne sztućce. Leżały tak sobie w szafce, przeprowadzały się z nami z miejsca na miejsce i nigdy ich nie używaliśmy. My mamy je już od 6-7 lat i od tego czasu nie były używane, a możliwe, że i kilkanaście lat nikt ich nie tykał. Więc troszkę te sztućce zaśniedziały. "Troszkę" to dość delikatne słowo. Ale jest łatwy i szybki sposób na wyczyszczenie zaśniedziałego srebra, zupełnie bez wysiłku. Otóż dno garnka wykładamy folią aluminiową i na te folię kładziemy sztućce. Zasypujemy je dość dużą warstwą soli (nie wiem czy to ma znaczenie, ale my użyliśmy zwykłej, nie morskiej. Zresztą jest tańsza). W czajniku gotujemy wodę. Wrzątkiem zalewamy sztućce w garnku i od razu włączamy grzanie pod garnkiem. Gotujemy przez kilka minut. Po kilku minutach wyjmujemy i intensywnie przecieramy papierowymi ręczniczkami (lub właściwie czymkolwiek, może byś jakaś ściereczka). Powinny błyszczeć, a po brudzie nie powinno być śladu.
Ale niestety nasze sztućce (jak widać na zdjęciu) są ładnie zdobione i w tych zdobieniach nieco brudu pozostało. Na to też jest sposób. Wziąłem swoją starą szczoteczkę do zębów i zwykłą pastą do zębów wypolerowałem te zakamarki. Wyszło idealnie!
Można oczywiście tylko samą pastą do zębów czyścić, bez potrzeby gotowania z solą. Ale miało być zupełnie bez wysiłku, a w to pastowanie jakiś tam wysiłek wsadzić trzeba :)


---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...