Print Friendly and PDF

Jak czyścić srebro?


A teraz, dla odmiany, wpis nie kulinarny tylko poradnikowy. Bo mamy w domu srebrne sztućce. Leżały tak sobie w szafce, przeprowadzały się z nami z miejsca na miejsce i nigdy ich nie używaliśmy. My mamy je już od 6-7 lat i od tego czasu nie były używane, a możliwe, że i kilkanaście lat nikt ich nie tykał. Więc troszkę te sztućce zaśniedziały. "Troszkę" to dość delikatne słowo. Ale jest łatwy i szybki sposób na wyczyszczenie zaśniedziałego srebra, zupełnie bez wysiłku. Otóż dno garnka wykładamy folią aluminiową i na te folię kładziemy sztućce. Zasypujemy je dość dużą warstwą soli (nie wiem czy to ma znaczenie, ale my użyliśmy zwykłej, nie morskiej. Zresztą jest tańsza). W czajniku gotujemy wodę. Wrzątkiem zalewamy sztućce w garnku i od razu włączamy grzanie pod garnkiem. Gotujemy przez kilka minut. Po kilku minutach wyjmujemy i intensywnie przecieramy papierowymi ręczniczkami (lub właściwie czymkolwiek, może byś jakaś ściereczka). Powinny błyszczeć, a po brudzie nie powinno być śladu.
Ale niestety nasze sztućce (jak widać na zdjęciu) są ładnie zdobione i w tych zdobieniach nieco brudu pozostało. Na to też jest sposób. Wziąłem swoją starą szczoteczkę do zębów i zwykłą pastą do zębów wypolerowałem te zakamarki. Wyszło idealnie!
Można oczywiście tylko samą pastą do zębów czyścić, bez potrzeby gotowania z solą. Ale miało być zupełnie bez wysiłku, a w to pastowanie jakiś tam wysiłek wsadzić trzeba :)


---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty