Print Friendly and PDF

Chleb z kiszonym ogórkiem


Jakiś czas temu pisałem, że nawiedziła mnie ekipa Gotowania na kolanie i program u mnie i ze mną kręcili. No i jedna z dziewczyn z ekipy telewizyjnej, Malwina, tak się napaliła na mój chleb, że wpadła kilka dni później specjalnie po to żebym jej coś upiekł :) No to zrobiłem dwa chleby z kiszonym ogórkiem. Jeden poddaliśmy natychmiastowej degustacji, drugi dostała na wynos. No i umówiliśmy się, że będzie częstym gościem, bo my z Madzią nie nadążamy jeść tego co robimy. Bo właśnie oczywiście oprócz chleba zrobiliśmy z Madzią jeszcze calzone z szynką i ze szpinakiem. To znaczy osobne z szynką i osobne ze szpinakiem, oczywiście. No i wsunęliśmy po dwa takie naprawdę sporych rozmiarów calzone. Ale teraz dzisiaj to o chlebie tym chciałem, calzone na następny wpis zostawiam.
Dodam jeszcze, że przepis ten przesłała mi na mojego blogowego maila Iza. Dzięki Iza, chleb naprawdę cudownie pachnie i tak delikatnie smakuje. Taki jakby wiosenny. Czyli idealnie na ten moment właśnie :)
Jeszcze tylko chciałem Izę przeprosić, bo przepis to mi chyba już w lutym wysłała... Ale musiał minąć czas jakiś zanim trafił do realizacji. No ale w końcu trafił, bo ja zawsze jak obiecam, że zrobię to zrobię. Tylko czasami to trwa trochę... Więc Macieju nie martw się, twoje kotlety ziemniaczane też się doczekają realizacji. Jak ich czas nadejdzie :) Ale wróćmy do chleba z kiszonym ogórem. Przepis Izy nieznacznie przerobiłem, dostosowałem do mąki, którą akurat posiadałem. Mam nadzieję, że Iza nie ma mi tego za złe :)

A mąkę na ten chleb mam prosto z młyna BogutynMłyn. Za co młynowi temu bardzo dziękuję.

Składniki na 2 bochenki:
260 g mąki pszennej chlebowej typ 850
415 g mąki żytniej typ 720
290 g wody z kiszonych ogórków
1 duży kiszony ogórek
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka suszonego kopru
1 łyżeczka cukru
1/4 łyżeczki soli
30 g świeżych drożdży

Drożdże rozpuszczamy w wodzie z ogórków, dosypujemy sól, cukier, koper, oliwę i bardzo drobno pokrojonego ogórka. Dodajemy mąki i wyrabiamy około 15 minut. Powinniśmy otrzymać ładne elastyczne ciasto. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie przekładamy do foremek (natłuszczonych lub wyłożonych papierem do pieczenia) i ponownie przykrywamy i zostawiamy w cieple na kolejną godzinę. Ciasto 2-3 krotnie zwiększy objętość.
Pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni. Wyjmujemy i studzimy na kratce. Smacznego :)



---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Popularne posty