Print Friendly and PDF

Bułki serowe (z żółtym serem)

Bułki serowe (z żółtym serem)

Mieliśmy trochę tartego sera żółtego i nie bardzo miałem pomysł na dalsze wykorzystywanie go. To już robiliśmy, tamto zrobiliśmy, a sera wciąż jeszcze sporo zostało. Trochę poleżeć może, ale też niezbyt długo, bo w końcu pleść zacznie go zjadać. No i tak właśnie trochę już leżał, aż nadeszła pora na definitywne wykorzystanie go. Dłużej leżeć nie może. Do żadnego dania obiadowego nie pójdzie, bo obiady mam już zaplanowane na kilka dni do przodu. Zatem pomyślałem, że może coś nowego, coś czego jeszcze nie ma na blogu. Może bułki serowe? Takie żeby tarty ser wmieszać w ciasto? No pewnie, okazało się, że to naprawdę dobry pomysł. Bułki wyszły świetne.

Bułki serowe (z żółtym serem)

Bułki serowe (z żółtym serem)

PRZEPIS NA BUŁKI SEROWE (Z ŻÓŁTYM SEREM)

Bułki serowe (z żółtym serem) – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej
250 g startego żółtego sera
300 ml wody
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7 gramów) lub 15-20 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli

Bułki serowe (z żółtym serem) – wykonanie:

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy ciasto. Ręcznie około 15 minut, robotem kuchennym jakieś 7-10 minut. Po tym czasie ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Formujemy z niego kulę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na co najmniej na 1 godzinę.

Po tym czasie dzielimy ciasto na 9 równych części i s każdej z nich formujemy bułkę. Każdą uformowaną bułkę spłaszczamy dłonią (żeby uzyskać placek wysokości ok. 2 cm) i układamy na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Czas wyrastania jest zależny od temperatury otoczenia. W ciepłym miejscu będzie szybciej, w chłodnym wolniej. W każdym razie dobrze by było żeby bułki tak mniej więcej dwukrotnie zwiększyły objętość i potrwa to co najmniej 1 godzinę.

Gdy bułki wyrosną, nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałki góra-dół) i wkładamy blachę z bułkami do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 25 minut. Następnie wyjmujemy, przekładamy na kratkę kuchenną i zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na bułki żytnio-pszenno-owsiane.

Bułki serowe (z żółtym serem)


Komentarze

Popularne posty