Print Friendly and PDF

Bułki pszenno-żytnio-owsiane

www.chleby.info

Blog ostatnimi czasy mocno wraca do korzeni, do tego na czym powstał. Mianowicie do przepisów na wszelakie pieczywa. Bo to kolejny w ostatnim czasie przepis na pieczywo, który dla Was mam. Tym razem bułki pszenno-żytnio-owsiane. Fajne, wyraziste. Chrupiąca skórka i przyjemny miąższ z wyraźnym żytnim charakterem. A dodatek płatków owsianych powoduje, że te bułki są naprawdę sycące. Nie ma z nimi zbyt wiele roboty. Co prawda ciasto się trochę klei (ale też nie jakoś dramatycznie bardzo) więc warto przy wyrabianiu użyć robota kuchennego. Po prostu mąka żytnia ma to do siebie, że nie jest zbyt wdzięcznym materiałem w obróbce, nie to co pszenna. Ale nawet jeśli nie dysponujecie robotem, to ręcznie – przy odrobinie samozaparcia – też się da wyrobić. Staram się żeby każdy mój przepis przysporzył Wam jak najwięcej przyjemności, a jak najmniej pracy i frustracji. Zatem pora podwinąć rękawy i brać się do roboty.

www.chleby.info

www.chleby.info

PRZEPIS NA BUŁKI PSZENNO-ŻYTNIO-OWSIANE

Bułki pszenno-żytnio-owsiane – składniki:

400 g mąki pszennej jasnej
100 g mąki żytniej typ 2000
100 g płatków owsianych (ja użyłem górskich)
390 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (lub 20-25 g świeżych)

Bułki pszenno-żytnio-owsiane – wykonanie:

Tak jak wspomniałem we wstępie do tego wpisu, lubię gdy moje przepisy nie wymagają nadmiaru pracy. Po prostu cenię sobie prostotę. Zatem wszystkie składniki umieszczamy w misce i wyrabiamy ciasto. Ręcznie z 15 minut, robotem kuchennym może być 10 minut.

Przykrywamy miskę ręcznikiem i zostawiamy do wyrastania na 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie dzielimy ciasto na 9 części i z każdej z nich formujemy bułeczki. Spłaszczamy dłonią i układamy na blasze od piekarnika. Ponownie przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na 1 godzinę do wyrastania. Gdy wyrosną to bardzo lekko oprószamy je mąką, nagrzewamy piekarnik do 220 stopni i pieczemy bułki około 20 minut, aż skórka będzie rumiana.

Wyjmujemy i studzimy na kratce kuchennej.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na bułki cebulowe.

www.chleby.info

www.chleby.info

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty