Print Friendly and PDF

Ciasto na chrupiącą pizzę

Ciasto na chrupiącą pizzę

Od razu, zanim rozerwą mnie pizzowi ortodoksi, wyjaśnię: to domowa pizza. Nie ma nic wspólnego z klasyczną włoską pizzą czy z taką, którą możecie zamówić sobie w pizzerii. Przepisy na taką pizzę również istnieją i jeśli macie ochotę, to bez problemu znajdziecie je w internecie. Takie ciasto wyrasta kilkanaście godzin, wymaga specjalnych mąk (nie zawsze łatwo dostępnych) i specjalnej obróbki. I oczywiście polecamy takie ciasto jeśli tylko macie ochotę na to. My natomiast chcemy pokazać Wam jak szybko zrobić domową pizzę, która będzie zupełnie inna od tej z pizzerii, ale równie smaczna. Bo – jak już wiele razy wspominałem – nasz blog bazuje na rzeczach prostych. Na takich, które każdy będzie w stanie przygotować bez nadmiernego wysiłku.

PRZEPIS NA CHRUPIĄCE CIASTO NA PIZZĘ

Ciasto na chrupiącą pizzę – składniki:

200 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
50 g mąki orkiszowej chlebowej (u mnie typ 630)
150 ml wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 płaska łyżeczka drożdży instant (nie więcej niż 4 gramy), lub ok. 10 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli

Ciasto na chrupiącą pizzę – wykonanie:

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy przez 15 minut. Można wyrabiać ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego. Po 15 minutach ciasto będzie gładkie, elastyczne i nie powinno w ogóle lepić się do dłoni. Jeśli wyrabialiśmy ręcznie to formujemy kulkę i wkładamy do miski. Jeśli robotem kuchennym, to zostawiamy w misie robota (również wcześniej formując w kulkę). Przykrywamy ściereczką i zostawiamy aż ciasto co najmniej dwukrotnie zwiększy swoją objętość. Potrwa to co najmniej godzinę. Czasami dłużej, w zależności od warunków otoczenia. Im cieplej, tym szybciej wyrośnie. Ale czasami może to trwać 2 lub 3 godziny. Ważne jest żeby dobrze wyrosło.

Po wyrośnięciu wykładamy ciasto na blat lekko oprószony mąką i wałkujemy lub rozciągamy w okrąg. Tak przygotowane ciasto wykładamy na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Spód pizzy jest już gotowy do użycia.

Teraz wystarczy przy pomocy silikonowego pędzelka posmarować go oliwą, nałożyć i rozsmarować sos i położyć ulubione dodatki.

Pieczemy około 12-15 minut w temperaturze 220 stopni (jeśli to możliwe to z termoobiegiem). Podajemy na gorąco.

Ciasto na chrupiącą pizzę
Wyrobione ciasto zostawiamy w misce

Ciasto na chrupiącą pizzę
Musi co najmniej dwukrotnie zwiększyć objętość

Ciasto na chrupiącą pizzę
Rozciągamy/wałkujemy i nakładamy sos

Ciasto na chrupiącą pizzę
Nakładamy ulubione składniki

Ciasto na chrupiącą pizzę
I pieczemy 12-15 minut w 220 stopniach

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na wege burgery z batata i białej fasoli.

Komentarze

Popularne posty