Print Friendly and PDF

Chleb pszenny z prażoną cebulą

Chleb pszenny z prażoną cebulą

Ostatnio jakoś mnie naszło na takie chleby z formy. Zawsze traktowałem je po macoszemu, wolałem takie samodzielnie formowane bochenki. Zresztą w sumie nadal wolę, ale potrzebowałem przerwy. Musiałem opracować parę przepisów na takie chleby z formy. I to właśnie jest jeden z tych przepisów, naprawdę udany. Banalnie prosty, każdy sobie z nim poradzi, a zapach i smak chleba jest niesamowity. Dodatek prażonej cebuli był doskonałym pomysłem. A odrobina pieprzu i nieco większa odrobina miodu jeszcze bardziej podkręciły smak. Mam w głowie jeszcze ze dwa czy trzy pomysły na takie chleby z formy, a potem pewnie znowu wrócę do tradycyjnych bochenków. Ale tymczasem, póki co, korzystajcie z tego przepisu.

Chleb pszenny z prażoną cebulą

PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY Z PRAŻONĄ CEBULĄ

Chleb pszenny z prażoną cebulą – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej (typ 550, 650)
350 ml wody
60 g cebuli prażonej
1/2 łyżeczki pieprzu
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki drożdży
1 łyżka miodu (około 40 g)

Chleb pszenny z prażoną cebulą – wykonanie:

Ten chleb nie nadaje się do wyrabiania ręcznego, za bardzo się klei. Zatem wszystkie składniki umieszczamy w misie robota kuchennego i wyrabiamy 15 minut. Po tym czasie misę miksera przykrywamy ściereczką i zostawiamy ciasto do odpoczęcia i wyrośnięcia na 1 godzinę.

Po tym czasie przekładamy do keksówki (ok. 31x12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie przykrywamy. Tym razem zostawiamy na co najmniej 2 godziny w ciepłym miejscu bez przeciągów, ciasto musi wyrosnąć do samych brzegów formy. Gdy wyrośnie, to nagrzewamy piekarnik do 200 stopni, wstawiamy keksówkę z chlebem i pieczemy na grzałkach góra-dół przez 40 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy z keksówki, odklejamy od chleba papier do pieczenia i zostawiamy chleb na kratce kuchennej do wystudzenia.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na chleb codzienny.

Chleb pszenny z prażoną cebulą


Komentarze

Popularne posty