Print Friendly and PDF

Sałatka z tuńczykiem

www.chleby.info

Święta za 3 tygodnie, a my już ponad połowę przepisów z cyklu Boże Narodzenie 2018 Wam pokazaliśmy. Przed nami jeszcze tylko sandacz w papilotach i pieczone pierogi ze szpinakiem. No i tytułowa sałatka z tuńczykiem, oczywiście. Taka sałatka być może nie jest polską tradycyjną potrawą. Ale pomyśleliśmy, że warto czasami nieco odejść od tradycji, chociażby po to, żeby urozmaicić ten świąteczny stół. Zresztą skoro tradycyjnie na stole zawsze znajduje się jakaś sałatka, zawsze jest jakaś ryba, to i sałatka z tuńczykiem nie będzie jakimś dużym faux pas. 
Jako, że w tradycji chrześcijańskiej ryba nie jest uważana za mięso, taka sałatka będzie idealna na Wigilię. A skoro już o Wigilii mowa, to warto żebyście poznali kilka ciekawostek o tym dniu.
     
www.chleby.info

Wigilia Bożego Narodzenia to nazwa wytwornej kolacji jedzonej 24 grudnia, zakończona wręczaniem prezentów, którymi są najczęściej skarpetki od cioci Haliny i sweterek od babci Genowefy.

Polska tradycja bożonarodzeniowa nieodłącznie wiąże się z potrawami wigilijnymi, w skład których wchodzą dania o charakterze świątecznym. Do najbardziej popularnych i polskich można zaliczyć:

Karp po żydowsku – danie o bardzo polskim charakterze. Składa się z karpia i żelatyny. Sporządzenie potrawy zaczynamy od krótkiej, acz treściwej pogoni za karpiem, który w tym czasie beztrosko zajmował od kilku dni naszą wannę. Ważne, aby w żadnym razie nie brać wspólnej kąpieli z rybą, bo przesiąknie naszym zapachem. Do ukatrupiania zwierza będzie potrzebny solidny tasak. Karpia chwytamy delikatnie pod brzuszek, a następnie jednym, silnym ciosem pozbawiamy żywota. Tu drobna uwaga: odradzam walenie na oślep – szkoda palców i łazienkowej armatury. Jeżeli po tym zabiegu zostanie trochę mięsa, zalewamy je żelatyną. Spożywamy w gronie rodzinnym, w samotności niepolecane, bo można zadławić się na śmierć.

Pierogi ruskie – kolejna typowo polska potrawa. Ciasto nadziewane ziemniakami i cebulą. Pochodzi z kresów i ma charakterystyczny smak biedy. W wersji wigilijnej bez skwarek, które zostawiamy na inne dni świąteczne. Do sporządzenia potrawy niezbędne będą: żona, teściowa lub córka, ewentualnie inna podręczna kobieta. Wałek do ciasta i pół litra czystej jako motywacja. Przepis na nadzienie pozostawiamy Waszej wyobraźni.

Ciasto francuskie – następna tradycyjna polska potrawa. Deserowa, serwowana na koniec kolacji ze względu na jej wybitne walory smakowe. Do wyrobu nie potrzebny jest Francuz.

Opłatek – rodzaj pełnoziarnistego, dietetycznego pieczywa. Dzięki niezwykłej fakturze, danie jest przyjemnością dla zmysłu smaku, jak i dotyku. Może służyć jako zagrycha, bądź zamiast uszek do barszczu. Dla wzbogacenia polać miodem.

Sianko – potrawa wigilijna, która przywędrowała do Polski z łąk i pastwisk Palestyny. Sporządzenie jej jest bardzo proste. Bierzemy garść suchych pędów trawy, zgniatamy w zgrabną kulkę i wsuwamy pod obrus. Przed spożyciem należy wypić pół litra dobrego alkoholu. Pieprzu i soli według smaku.

Świeczka Caritas – danie wybitnie postne. Zaleca się spożywać przed zapaleniem. Jeden z bardziej oczekiwanych przysmaków na każdym polskim stole.

Barszcz Sosnowskiego z uszkami – potrawa z buraków, wody i odrobiny soli, zazwyczaj spożywana z uszkami. Wyrobem uszek nie należy się specjalnie przejmować, można je nabyć w supermarketach. 

Kotlet schabowy panierowany – danie motywacyjne. W czasie Wigilii postawiony na stole zasadniczo zaostrza apetyt i przedłuża wspólne oczekiwanie dnia jutrzejszego.

Pusty talerz dla gościa – w każdym polskim domu na stole wigilijnym ustawia się specjalny talerz dla niespodziewanego gościa. Ta niezwykła potrawa ustanowiona została na pamiątkę tych biesiadujących, którym wydawało się, że pukanie do drzwi podczas posiłku może być miłą niespodzianką. Nie dziwmy się więc, że Wigilia jest dla Polaków najbardziej rozmodlonym dniem w roku. Modlimy się, aby ten talerz został przez calutki wieczór czysty i nieużywany.

Tyle o Wigilii. W następnym wpisie, za tydzień, przybliżymy Wam kilka faktów na temat Bożego Narodzenia. A tymczasem przepis na wyśmienitą sałatkę z tuńczykiem.


www.chleby.info

 

PRZEPIS NA SAŁATKĘ Z TUŃCZYKIEM


Sałatka z tuńczykiem - składniki

 
Tuńczyk z puszki (ok. 350 g) 
2 cebule (ok. 150 g) 
4 jajka 
6 sztuk ogórków kiszonych 
1 czerwona papryka 
majonez 
sól, pieprz 

Warzywa z puszki:
kukurydza (ok. 425 ml) 
miks fasoli z cieciorką lub sama fasola (ok. 425 ml) 
groszek zielony (ok. 425 ml) 
czerwona fasola (ok. 200 ml) 

*My użyliśmy puszek Bonduelle 

Sałatka z tuńczykiem - wykonanie


Cebulę kroimy w kostkę i w kubku zalewamy wrzątkiem. Po kilku minutach odcedzamy. Tuńczyka również odcedzamy (z wody lub oleju). 

Jajka, paprykę i ogórki kroimy w małą kosteczkę. Łączymy ze sobą wszystkie składniki. Doprawiamy solą i pieprzem, a także dodajemy majonez do smaku (kilka łyżek). 

Smacznego!


W kolejnych wpisach, w serii Boże Narodzenie 2018, ukażą się:
- Sandacz w papilotach
- Pieczone pierogi z pieczarkami i szpinakiem

A już opublikowane:
- Indycza pierś z pistacjami
- Pieczona wędlina z indyka

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty