Print Friendly and PDF

Szpik wołowy z ziołową oliwą

www.chleby.info

Zdarza nam się, w sumie wcale nie tak rzadko, zapraszać do domu przyjaciół. Robi się wtedy taka sielska, swojska atmosfera. Na stół wystawiamy wtedy wszystkie nasze smakołyki. A to jakieś swojskie ogórki, a to smalec, do tego oczywiście własnej roboty chleb, parę nalewek. I tak czas nam mija radośnie. Ale ostatnio wpadł nam do głowy inny pomysł. Wiadomo, że smalec jest najlepszy na świecie i w ogóle... Smalcu nic nie zastąpi. Ale właśnie postanowiliśmy sprawdzić czy faktycznie nic go nie zastąpi. Okazało się, że udało nam się zrobić coś równie dobrego. Szpik, moi drodzy. Szpik wołowy. Z powodzeniem może zastąpić rarytas jakim jest smalec. Niestety jest z tym trochę roboty i to podwójnie. Najpierw trzeba zdobyć kości wołowe. W sklepie ich raczej nie kupicie. Ale jeżeli macie dojście u jakiegoś rzeźnika, to bierzcie każdą ilość, serio. Druga trudność to przekrojenie tych kości. Ale jak macie jakąś piłę (może być brzeszczot) to poradzicie sobie. Warto się poświęcić chociażby po to żeby zrobić wrażenie na znajomych. Bo takie upieczone kości na stole, pośród innych domowych smakołyków, wyglądają zjawiskowo.   

www.chleby.info

PRZEPIS NA SZPIK WOŁOWY Z ZIOŁOWĄ OLIWĄ


Szpik wołowy z ziołową oliwą - składniki


kości szpikowe wołowe
sól, pieprz
świeże zioła: tymianek, pietruszka, majeranek
oliwa
czerwona cebula

Szpik wołowy z ziołową oliwą - wykonanie


Kości kroimy wzdłuż lub na niewielkie kawałki w poprzek. Zioła siekamy drobno i mieszamy z oliwą, doprawiamy solą i pieprzem. Cebulę kroimy w jak najdrobniejszą kostkę.

www.chleby.info

Kości pieczemy w piekarniku w 180 stopniach przez 15 minut. Wyjmujemy i oprószamy solą. Podajemy łamiąc kawałek bagietki, skrapiając ją ziołową oliwą i smarując szpikiem. Wierzch posypujemy czerwoną cebulą.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na idealne udka kurczakowe.


www.chleby.info

www.chleby.info

Komentarze

Popularne posty