Print Friendly and PDF

Chleb na miodzie ze słonecznikiem i orzechami włoskimi

www.chleby.info

Siedzimy tak sobie z Anią i nagle ona wypala: "Pablo, a weź no jakiś chleb upiecz. Ale taki jakiś inny". Kurna no, inny niż co? Inny niż te 200, które mam na blogu? No łatwo nie będzie. Ale zaraz mnie olśniło (a może to był pomysł Ani?). A może by tak zrobić słodki chleb? Taki z dużą ilością miodu. Żeby jednocześnie miał charakter chleba, ale jednocześnie posmak takiej jakby chałki. Zastanowiłem się przez moment czy to jest możliwe, a potem stwierdziłem, że nie mam pojęcia. A skoro nie mam pojęcia, to muszę sprawdzić żeby wiedzieć. Bo jak się najłatwiej czegokolwiek nauczyć? Przez eksperymenty właśnie. Bo tak, taka jest prawda. Im więcej eksperymentujesz, tym więcej umiesz. Taki kawał kiedyś był: "Panie doktorze, im więcej piję, tym bardziej trzęsą mi się ręce. Im bardziej trzęsą mi się ręce, tym więcej wylewam. Im więcej wylewam, tym mniej piję. Czyli im więcej piję, tym mniej piję". Czyli im więcej rzeczy Wam nie wyjdzie, tym więcej rzeczy Wam wyjdzie. Ot, taki paradoks. Ale wracając do chleba... Na szybko w głowie ułożyłem przepis (się wie, fachura. Zresztą o "się wie, fachura" też znam kawał, ale Wam nie opowiem, bo jest nieprzyzwoity), przepisałem na kartkę żeby nie zapomnieć i przystąpiłem do działania. Finalnie okazało, że chleb wyszedł dokładnie taki jak go sobie w głowie ułożyłem i zajadaliśmy się nim z masłem, które również przy okazji sami zrobiliśmy (o którym napiszę niebawem). Tak więc polecam śmiało ten słodki chleb. Pasuje właściwie do wszystkiego. I do słodkich rzecz i do wytrawnych. Wędliny z tym chlebem komponują się doskonale.
     

PRZEPIS NA CHLEB NA MIODZIE ZE SŁONECZNIKIEM I ORZECHAMI WŁOSKIMI


Chleb na miodzie ze słonecznikiem i orzechami włoskimi - składniki


500 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
150 ml wody
150 m mleka
100 g miodu
1 łyżeczka soli
20 g świeżych drożdży (lub 2 łyżeczki drożdży instant)
50 g posiekanych orzechów włoskich
50 g ziaren słonecznika

Chleb na miodzie ze słonecznikiem i orzechami włoskimi - wykonanie


Wszystkie składniki łączymy ze sobą (ziarna słonecznika najpierw prażymy 2-3 minuty na suchej patelni) i wyrabiamy elastyczne ciasto. 15 minut ręcznie lub 7 minut robotem kuchennym.

Następnie przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po godzinie formujemy bochenek, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką na kolejna godzinę.

Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Chleb możemy z wierzchu naciąć ukośnie w 2-3 miejscach. My nie nacinaliśmy więc przy spodzie trochę nam pękł wzdłuż. Ja lubię te naturalne, niekontrolowane pęknięcia, nadają one chlebowi taką domową naturalność. Nacięcie chleba z wierzchu zapobiegnie niekontrolowanym pęknięciom.

Pieczemy około 40 minut, do zrumienienia.

Smacznego!

Polecamy także nasz przepis na nocny chleb bez wyrabiania.www.chleby.info

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty