Print Friendly and PDF

Miękki chleb pszenny



Kolejny chleb z weekendowego maratonu i kolejny też podejrzany u Pauliny z kotlet.tv. Zrobiłem go, ponieważ Paulina u siebie na blogu niesamowicie go zawalała. Żeby się samemu nie silić i nie szukać mądrych słów pozwolę sobie zacytować Paulinę:

"Mięciutki przede wszystkim. To chyba najważniejsza cecha tego chlebka. Jest delikatny, bardzo, bardzo fajny. Miękki chleb pszenny troszkę w smaku przypomina chałkę, ale tak troszkę, to zapewne przed dodatek słodkiego miodu i masła. Jest właśnie taki delikatny, delikatnie słodziutki no i mięciutki.
Muszę Wam powiedzieć, że są takiego chleby, które potrafię robić przez kilka dni pod rząd. Właśnie ten, miękki chleb pszenny zalicza się do takich pozycji. Robię go od ponad tygodnia co drugi dzień, jest pyszny. Mogłabym zrobić co prawda większy bochenek, ale aja go lubię robić.
Jest prosty przy wyrabianiu, na początku lekko lepki, a potem tak fajnie zaczyna odchodzić od ręki i tak sodko pachnie drożdżami i masłem, lubię zapach tego chleba już na etapie ciasta. A potem tym bardziej".

Ja od siebie naprawdę nic już więcej dodać nie mogę, wszystko zostało powiedziane. Chleb jest naprawdę pyszny. A oto przepis:

Składniki na 2 bochenki:
600 g mąki pszennej
50 g mąki żytniej typ 2000
8 g drożdży instant (około 3 płaskich łyżeczek)
2 łyżeczki cukru
350 ml wody
40 g miodu
40 g masła
2 łyżeczki soli

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy na gładkie ciasto, około 15 minut. Na koniec zagniatamy w kulkę, smarujemy ją lekko olejem, wkładamy do miski i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie wyjmujemy z miski, uderzamy pięścią kilka razy celem odpowietrzenia i formujemy bochenek lub wkładamy do foremki. I znowu zostawiamy pod przykryciem na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Pieczemy 30 minut w 220 stopniach.
Paulina sugeruje, żeby ta tej samej półce piekarnika co chleb ustawić również naczynie żaroodporne napełnione wodą.

Smacznego!



---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. Gdzie najlepiej zagniatać ciasto - na blacie czy w np. w misce jakiejś?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty