Print Friendly and PDF

Chleb z ziarnami na podpiwku


Tak jak wspominałem przy ostatnim wpisie teraz przepis nadesłany przez Witolda, mojego czytelnika. Za co oczywiście Witoldowi bardzo dziękuję :) A Witold pisze tak:

"Wspaniały w smaku i zdrowy chleb. Nowością jest zastosowany w technologii produkcji podpiwek zamiast wody. Przepis jest czasochłonny, ale zdecydowanie wart zaangażowania. Ten smak będzie za Tobą chodził. Będzie pachnący, smaczny i wilgotny przez kilka dni. Produkcja oparta jest całkowicie na naturalnych składnikach.

Składniki na żurek na bazie podpiwka:
gotowy zakwas - 3 dag
mąka żytnia typ 720 - 4 dag
podpiwek ( napój) 0.18 litra

Składniki na ciasto:
żurek na podpiwku - 25 dag
mąka pszenna typ 750 - 43 dag
mąka żytnia typ 720 - 22 dag
podpiwek - 0.22 litra
drożdże świeże - 1 dag
sól kamienna - 0.7 dag
ziarna słonecznika -  3 dag
siemię lniane        -  3 dag
sezam                   - 3 dag
płatki owsiane      - 5 dag

Opis technologiczny:
Żurek zamieszać z podanych składników do jednolitej rzadkiej konsystencji. Ważne jest, żeby po zamieszaniu posiadał temperaturę pokojową ok. 22-25 °C i pozostawić na 16-18 godzin, również w temperaturze pokojowej w celu dojrzewania. Dojrzały żurek zamieszać z pozostałymi składnikami na ciasto do sztywnej jednolitej gęstej konsystencji ciasta. Gęstość ciasta regulować dodawanym podpiwkiem. Pozostawić do wyrośnięcia na około 30 min, wszystko nadal w temp pokojowej. Dobrze jest przykryć ciasto ręcznikiem kuchennym. Po wyrośnięciu zbiajać ciasto zaciągając boki na górę w celu pozbycia się z ciasta powietrza i uformować okrągły bochenek, można również uformować wzdłużnie i lekko dowolnie ponacinać. Pozostawić do wyrośnięcia na około 2 godz. w zależności od temperatury otoczenia. Dobrze jest w okresie zimowym pozostawić przy grzejniku lub w innym ciepłym miejscu. Przed włożeniem do piekarnika dobrze jest zwilżyć wierzchnią warstwę wodą pędzelkiem lub posypać wierzch mąką. Piec około 50 min. w temp. 210 °C.


Trochę ważnych informacji.
Jeżeli się nie posiada doświadczenia w sporządzaniu właściwego zakwasu zalecam pozyskanie go z pobliskiej piekarni, ponieważ potrzebna jest niewielka ilość do sporządzenia żurku, poza tym musi być właściwa jakość tego zakwasu, bo jest on podstawą do prawidłowego rozmnażania kultur bakteryjnych w żurku. Podpiwek można samemu przyrządzić z suchej mieszanki dostępnej na allegro, lub kupić gotowy napój (nie mylić podpiwka z napojem "kwas chlebowy").
Zastosowany w technologii produkcji chleba żurek i do jego wytworzenia podpiwek podnosi poza właściwościami zdrowotnymi, zdecydowanie walory smakowe i znacznie przedłuża świeżość wyprodukowanego chleba. Proces technologiczny chleba na bazie podpiwka jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, jednak wspaniałe efekty smakowe i zdrowotne rekompensują poczyniony wysiłek."

I tyle od Witolda. Ja od siebie dodam tylko, że przepis faktycznie dość skomplikowany, ale myślę, że niedługo go wypróbuję. Podoba mi się :)

Smacznego!


---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. Szkoda tylko, że nie jestem w stanie takiego chlebka piec sobie sam co tydzień.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty