Print Friendly and PDF

Szybki chleb lekko razowy


Jak zwykle zabieram się za robienie chleba około północy :/ Eeehh... Zawsze tak jest. A potem rano zastanawiam się dlaczego taki niewyspany jestem. Dzisiaj cały dzień różne sprawy z Magdą załatwialiśmy. A że trochę sporo tego było to i do samego wieczora nam się zeszło. Potem w domu obiad jeszcze trzeba było zjeść (w porze późnej kolacji) i teraz właśnie, jak prawie północ na zegarze, mogę się za swój chlebek zabrać. Ale postanowiłem taki szybszy niż zwykle zrobić. Da mi to z godzinę snu więcej :)

230 g ugotowanych ziemniaków
200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
250 g mąki zwykłej pszennej
50 g mąki żytniej razowej typ 720
200 g wody (tej w której gotowały się ziemniaki)
10 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
4 łyżeczki maku

Najpierw oczywiście gotujemy ziemniaki. Jak ugotujemy to przeciskamy przez praskę, czy też w inny sposób gnieciemy. Prosto do miski. Teraz ziemniaczki nam stygną, a w tym samym czasie stygnie też woda po ziemniakach. Jak stygnięcie będzie się mieć ku końcowi to bierzemy szklankę i nalewamy do niej 2 łyżki wody. W tej wodzie rozpuszczamy drożdże i  z naszej mąki pszennej bierzemy jedną łyżkę i dodajemy do szklanki. Mieszamy i zostawiamy na 5 minut. Następnie wlewamy to do misy z ziemniakami, mieszamy, a później dodajemy resztę składników.
Ciasto wyrabiamy 10 minut. Będzie się kleiło, ale tak to już jest jak dodajemy ziemniaki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut.
Po tym czasie przez moment znów wyrabiamy i przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Znowu przykrywamy ściereczką i tym razem odstawiamy na 40 minut. Ciasto nam ładnie wyrośnie.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy chlebek przez 40 minut.

I szybki lekko razowy chlebek gotowy :)

Pomysł na ten chlebek znalazłem na www.chleb.info.pl

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Popularne posty