Print Friendly and PDF

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski)

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski)

Nie mam pewności czy w chłodniku litewskim są ziemniaki. Coś mi się wydaje, że chyba nie ma. Więc umówmy się, że to będzie taka moja wariacja na temat chodnika litewskiego. Taka moja wersja. Zresztą też myślę, że nie ma jednego konkretnego przepisu na taki chłodnik. A jak być może wiecie ziemniaki kocham miłością wielką, więc staram się dawać je wszędzie, gdzie tylko mogę. A takie malutkie młode ziemniaki do tego chłodnika pasują idealnie. Dzięki nim jest nawet całkiem sycący. I idealnie pasuje na te gorący dni.

My zrobiliśmy wielki gar i jedliśmy ten chłodnik przez kilka dni. Jeśli wolicie zrobić mnie, to proporcjonalnie zmniejszcie ilość składników.

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski)

PRZEPIS NA CHŁODNIK Z BOTWINKI (CHŁODNIK LITEWSKI)

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski) – składniki:

3 litry maślanki
1 litr wody
2 pęczki botwiny
500 g młodych ziemniaków
4 ząbki czosnku
pęczek rzodkiewek
6 ogórków gruntowych
pęczek koperku
pęczek szczypiorku
sól, pieprz
Dodatkowo:
po jednym jajku na każdą porcję chłodniku

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski) – wykonanie:

Od botwinki odcinamy buraki. Liście i łodygi drobno siekamy i wkładamy do dużego garnka, w którym będziemy robić chłodnik. Buraki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do łodyg i liści. Zalewamy litrem wody i doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 30 minut na średniej mocy palnika. Po ugotowaniu zostawiamy do przestudzenia.

Ziemniaki im mniejsze tym lepsze. Nie obieramy ich tylko dokładnie myjemy. Jeśli są bardzo małe, to używamy ich w całości. Jak większe, to kroimy na pół lub na trzy części. Lub na tyle, ile potrzeba. Ogólnie ja lubię w miarę duże kawałki ziemniaków w chłodniku. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Po ugotowaniu odlewamy i zostawimy do przestudzenia.

Rzodkiewki i ogórki (ogórków nie obieramy, tylko myjemy) kroimy w kostkę (dość drobną) i przekładamy do miski. Szczypiorek siekamy i też dajemy do miski. Posypujemy solą (około 1 łyżeczka) i pieprzem (0,5-1 łyżeczka – żeby chłodnik był wyrazisty). Mieszamy i zostawiamy żeby warzywa puściły soki.

Gdy buraki i ziemniaki przestygną, to ziemniaki przekładamy do garnka z burakami, zalewamy maślanką, dodajemy warzywa z miski (razem z sokami, jakie z nich wypłynęły). Dodajemy również przepuszczony przez praskę czosnek i drobno posiekany koperek.

Dokładnie mieszamy i chowamy na co najmniej godzinę do lodówki.

Przed podaniem gotujemy jajka i dodajmy dwie połówki (lub cztery ćwiartki) jajka na każdy talerz chłodnika.

Smacznego!

Polecamy również nasz przepis na chłodnik z ogórków.

Chłodnik z botwinki (chłodnik litewski)


Komentarze

Popularne posty