wtorek, 14 stycznia 2020

Bardzo łatwy chleb pszenno-żytni

www.chleby.info

Za każdym razem sobie powtarzam, że tym razem zrobię chleb na zakwasie, tym razem już na pewno. Ale z zakwasowym to sporo roboty jest. Najpierw zaczyn za 12 godzin musi wyrastać, potem miesza się z mąką i pierwsze wyrastanie kolejne 12 godzin, drugie wyrastanie też ze 12 godzin… A potem nadchodzi niedziela, godzina 16 i orientuję się, że na poniedziałek nie ma pieczywa na kanapki do pracy. No i znowu na szybko chleb na drożdżach trzeba robić. Nie to żebym nie lubił. Wręcz przeciwnie, bardzo lubię. Ale przydałoby się też więcej zakwasowych na blogu, bo wiem, że Wy lubicie i bardzo sobie cenicie. Może więc następnym razem…
     
www.chleby.info

450 g mąki pszennej jasnej (typ 650-750)
250 g maki żytniej typ 720
430 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
3 łyżeczki drożdży instant (lub ok. 30 g świeżych)

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy elastyczne ciasto (ok. 7 minut robotem kuchennym lub ok. 12 minut ręcznie). Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto dzielimy na pół i formujemy dwa bochenki. Możemy użyć koszyków wzrostowych, ale nie ma konieczności. Ciasto jest zwarte, można uformować po prostu bochenek bez obawy, że się rozejdzie na boki. Przykrywamy i zostawiamy na 1-2 godziny (aż co najmniej 2-krotnie powiększą objętość). Po wyrośnięciu lekko posypujemy mąką i pieczemy 45 minut w 220 stopniach.

Smacznego!


www.chleby.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...