Print Friendly and PDF

Chleb orkiszowy z papryką


No i mam swój pierwszy wypiek z użyciem garnka rzymskiego. Przypomnę, że wszedłem w jego posiadanie dzięki sklepowi internetowemu AleDobre.pl. Zresztą pisałem o tym niedawno temu - o tutaj.
Chleb wyszedł fantastyczny, zresztą sami zobaczcie na zdjęciach :) Nie mam wątpliwości, że od teraz garnek często będzie zastępował mi zwykłe chlebowe foremki.

1 kg mąki orkiszowej chlebowej typ 750
2 jajka
500 ml ciepłej wody
50 g oleju
60 g płatków czerwonej papryki
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
40 g świeżych drożdży
sezam do posypania chleba

Zatem sprawa ma się tak: wlewamy wodę do dużej miski, wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i 200 g mąki. Mieszamy łyżką i odstawiamy na 20 minut żeby wyrosło. Potem dodajemy do tego resztę składników i wyrabiamy ciasto przez 20 minut. Powinno być gładkie i elastyczne. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na godzinę do wyrośnięcia.
Jak już mi ciasto ładnie po tej godzinie wyrosło to okazało się, że znacząco przesadziłem :) Jest go, tego ciasta, zdecydowanie za dużo jak na mój garnek rzymski! W sumie garnek nie jest jakiś taki mały, ma 4,2 litra (chociaż znalazłem gdzieś w internecie informację, że to jest mierzone razem z pojemnością pokrywki). No nie mniej jednak wydawał mi się spory. Ale to ciasto rosło i rosło, hehe! Podzieliłem je więc na dwie niezbyt równe części (właściwie to zdecydowanie nierówne) i jedną część przełożyłem do garnka rzymskiego, a drugą do zwykłej silikonowej foremki. UWAGA: garnek rzymski przed użyciem (włożeniem do niego ciasta chlebowego) musimy moczyć razem z przykrywką przez około 20 minut.
Chleb zwilżamy nieco z wierzchu wodą i posypujemy sezamem.
Chleb robiony w garnku rzymskim ma tę właściwość, że nie potrzebuje drugiego wyrastania. Wkładamy więc go od razu do zimnego piekarnika i nastawiamy pieczenie na 200 stopni i 60 minut.
Wspomnę też, że mój garnek rzymski jest od środka powlekany ceramiczną glazurą, nie wymaga więc natłuszczania. Ja jednak mam dość przykre doświadczenia z foremkami, do których to niby ciasto nie przywiera więc tak na wszelki wypadek natłuściłem garnek zanim włożyłem do niego ciasto chlebowe.
A ciasto w drugiej foremce przykryłem i zostawiłem żeby sobie rosło.
Po godzinie chleb w garnku rzymskim był gotowy i pachniał niesamowicie! Wyjmujemy garnek z piekarnika i stawiamy go na drewnianej desce (ewentualnie na ściereczce). Staramy się unikać kontaktu z zimnym podłożem.
Znaczy się jak już wyjąłem chleb i zdjąłem przykrywkę to okazało się, że jest nieco blady więc włożyłem go jeszcze do piekarnika na kolejne 10 minut - już bez przykrywki.

No i na koniec włożyłem do piekarnika ten drugi chleb i piekłem przez 40 minut.

A jeszcze bardziej na koniec dodam, że finalnie okazało się, że (jak zwykle) miałem rację. Nieprzywieralna powłoka w tym rzymskim garnku ssie. Mimo, że natłuściłem w środku garnek to i tak miałem poważny problem z wyjęciem chleba. Tak więc nie zapominajcie o porządnym poślizgu w swoim naczynku. A poza tym garnek rulez! :)



---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. przepiękny!!! Taki wyrosnięty. Cudnie wygląda i nie ma to jak domowy chleb...

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że wam się podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem posiadaczka podobnego garnka, z ta roznica, ze moj chyba zostal sprowadzony z samych Wloch. Dokladnie nie znam jego pochodzenia bo i tak zdobylam go z odzysku, ale nie wyobrazam sobie pieczenia chleba bez garnka rzymskiego. Z 4 chlebow pieczonych na tydzien, srednio 3 wypiekam w garnku. Twoj chleb pieknie wyglada. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój akurat jest węgierski, ale myślę, że będzie równie dobry jak taki prosto z Rzymu :)
    Właśnie mi też coś się wydaje, że foremki wyślę na emeryturę i ciągłym ruchu ten garnek chyba będzie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. a ja właśnie stałam się posiadaczką garnka rzymskiego i od jutra mam zamiar z nim jakoś..."wystartować" (kulinarnie, oczywiście). Szukam fajnych przepisów.

    OdpowiedzUsuń
  6. No to jeden fajny przepis już masz :)
    Generalnie fajna jest strona http://garnek-rzymski.blogspot.com/
    Przypadkiem ją znalazłem i myślę, że ci się może przydać :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kupiłam na allegro 2 garnki rzymskie w komplecie za ok.120 zł... Jeden glazurowany drugi naturalny. W tym niepowlekanym piekę chleby - lekko natłuścić, wysypać grubo mąką i otrębami. Po upieczeniu lekko podważyć łopatką i ładnie wychodzi, nadmiar mąki i otrąb strzepnąć - studzić na kratce. Ja pokrywę zdejmuję po ok.45 min pieczenia. Uwaga na gorąco !!!. W glazurowanym upiekłam szynkę, oczywiście przyprawioną i obłożoną plasterkami boczku, na spód dałam cebulę w plastrach, czosnek, przyprawy. Pod koniec pieczenia zdjęłam pokrywę i jeszcze ok, 10 min piekłam bez. Szynka z reguły sucha wyszła boska !!!! , wilgotna i mięciutka. Tak piekę też udka - na spód co podleci:marchew w plastry, cebula, buraczki,ziemniaczki i udka- cały obiad bajkowy! Polecam te garnki, bo idziesz z domu, nastawiasz pieczenie i wracasz na gotowy obiad.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja mam taki glazurowany właśnie i co bym nie robił to chleb przywiera. To znaczy mam już sztuczkę: wycinam malutki owalny kształt w papierze do pieczenia i kładę ten owal na spód naczynia. I wtedy nie przywiera :)
      A garnki rzymskie i ja polecam, to naprawdę dobre naczynia.

      Usuń
  8. A jeśli chcę jeden bochenek, to wystarczy wziąć 1/2 produktów? Pytam, ponieważ nie zawsze tak jest, że można ot po prostu podzielić i potrzebne są jakieś proporcje.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Garnek rzymski z Twojego linku nie jest dostępny w sklepie aledobre

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, link z mojego postu już jest nieaktywny (zaraz go zresztą usunę). Widocznie przez 2,5 roku przenieśli ten garnek na inną stronę w sklepie. A generalnie te garnki są w Aledobre, sprawdziłem przed chwilą.

      Usuń
    2. Tak, są - kupiłem 5 litrowy firmy Pataki i pytanie na start czym oprószyć wnętrze zamiast otrębów ?

      Usuń
    3. Może jakąś gruboziarnistą mąką?

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty