Print Friendly and PDF

Chleb z suszonymi pomidorami II



Tak, słowa dotrzymuję. Zawsze. Chociaż nie zawsze od razu :) Pewnie już z pół roku minęło jak Magdy mama poprosiła mnie o chleb z suszonymi pomidorami. Raz przypomniała, drugi raz przypomniała, możliwe że i trzeci raz również... I odpuściła. A sprawa musiała po prostu nabrać biegu, jak w urzędzie. Leżała na samym dole sterty, powoli, bardzo powoli, szła do góry, aż po jakimś pół roku znalazła się na wierzchu. I oto mamy chleb z suszonymi pomidorami! :) I wszyscy są zadowoleni: Magdy mama ma chleb, ja mam kolejny przepis, a Wy? Wy możecie poczytać sobie znowu o moich przygodach :)
A właśnie, macie jakiś pomysł na kolejny chlebek? :)

Inspirację czerpałem z bloga O Pysznym Jedzeniu. Szkoda, że od ponad roku jest już nieaktualizowany, bo przepisy są tam naprawdę rewelacyjne.

Z tych składników wyszły mi dwa bochenki:
600 g mąki pszennej
25 g świeżych drożdży
300 ml mleka
4 łyżeczki cukru
4 łyżeczki soli
1 łyżka (może być z górką) gęstego przecieru pomidorowego
60 g suszonych pomidorów
5 łyżek zalewy z suszonych pomidorów
5 łyżek oliwy z oliwek
1 duża cebula

I tak, mówię co następuje: Pomidory kroimy dość drobno, cebulę również. Wrzucamy do miski i zasypujemy mąką.
Całą resztę składników wrzucamy do garnka i lekko podgrzewamy. Nie za mocno, żeby nam drożdże nie padły. Jak będzie ciepłe to wlewamy do miski z mąką i wyrabiamy ciasto. Wyrabiamy tak z 15 minut, powinno być dość elastyczne. Tradycyjnie już przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Na 2 godziny.
Po tych 2 godzinach przekładamy do foremek (a chyba się jeszcze nie chwaliłem, że zacząłem używać foremek silikonowych. Genialne są! Nie trzeba ich niczym wykładać, ani smarować, a myje się je w 5 sekund!), znów przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę, żeby znowu wyrosło.
Pieczemy 45 minut w 190 stopniach.
Gdybyście w trakcie pieczenia stwierdzili, że wierzch się wam troszkę przypala to przykryjcie chleby folią aluminiową.

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. Witam :)
    Zamierzam upiec ten chlebek z pomidorami i mam pytanie, czy mogę zastąpić mąkę pszenna, mąką razową i czy wtedy powinnam zmienić ilość drożdzy i reszty składników, czy też lepiej pomieszać pszenna z razową ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie można zastępować mąki pszennej mąką żytnią (i na odwrót). To znaczy możesz oczywiście, ale wtedy trzeba też zupełnie inne proporcje reszty składników zastosować, więc w rezultacie otrzymasz zupełnie nowy przepis.

      Usuń
  2. Rozumiem, dziękuje za szybką odpowiedz. A więc mąka pszenna typ 1850 pełnoziarnista też się nie będzie nadawać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda nie napisałem jaki typ mąki, ale w domyśle jest to jakaś taka bardziej uniwersalna mąka, typ 550, 650, chlebowa 750, coś takiego. Pszenna 1850 to tzw. mąka graham, to bardzo specyficzna mąka, raczej się tutaj nie nada.

      Usuń
  3. Piszesz o Mace żytniej, a to nie to samo, co maka pelnoziarnista pszenna. Można zamienić, najlepiej pol na pol, ale dodać trochę więcej wody.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty