Print Friendly and PDF

Bardzo łatwy chleb francuski

Bardzo łatwy chleb francuski

Napisała do mnie na blogowego maila Laura i w te słowa (mniej więcej) się odzywa: „Słuchaj ziom, mam zajefajny przepis na chleb francuski, obczaj go i żałuj, że do tej pory tego przepisu nie znałeś i tego chleba nie robiłeś. Ale teraz masz szansę to nadrobić i delektować się tymi pysznościami”. I linka mi wysyła. Wszedłem tam, poczytałem, popatrzyłem i faktycznie wygląda nieźle. Wygląda na tyle dobrze, że pomyślałem, że podzielę się z Wami tym przepisem, bo chleb wyszedł naprawdę fajny. Nie wiem dlaczego nazywa się „francuski”, ale tym nie zaprzątam sobie głowy. Ważne, że jest naprawdę bardzo smaczny. Oryginalny przepis Laury, która prowadzi portal Łatwe Przepisy tutaj: https://latweprzepisy.com/chleb-francuski/
A poniżej to, co ja zrobiłem.

Bardzo łatwy chleb francuski

PRZEPIS NA BARDZO ŁATWY CHLEB FRANCUSKI

Bardzo łatwy chleb francuski – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej
300 ml wody
15 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

Bardzo łatwy chleb francuski – wykonanie:

Wykonanie, jak nazwa chleba wskazuje, jest naprawdę proste i nawet początkującemu domowemu piekarzowi nie nastręczy najmniejszych problemów.

Z przygotowanych 300 ml wody odlewamy do kubka 50 ml. Wkruszamy tam drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru i mieszamy aż drożdże i cukier się rozpuszczą. Odstawiamy na 10-15 minut, aż drożdże zaczną się pienić.

W misie robota kuchennego łączymy ze sobą wszystkie składniki, czyli mąkę, pozostałą wodę, sól i pieniące się drożdże. Wyrabiamy około 15 minut. Ciasto jest na tyle przyjemne w obróbce, że można je również wyrobić ręcznie, jeśli nie macie robota.

Po wyrobieniu zostawiamy ciasto w misie i przykrywamy ściereczką żeby dwukrotnie zwiększyło objętość. Potrwa to 1-1,5 godziny. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na chleb francuski na posypany mąką blat i formujemy długi wąski bochenek. Blachę od piekarnika wykładamy papierem do pieczenia, posypujemy go mąką i kładziemy uformowany bochenek. Ponownie przykrywamy ściereczką i pozwalamy wyrosnąć. Niech rośnie pół godziny, może godzinę. Aż wyraźnie się powiększy.

Na spód piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne, wlewamy do niego szklankę wody i nagrzewamy do 240 stopni (grzałki góra-dół). Tuż przed samym pieczeniem nacinamy chleb ostrym nożem w 3-4 miejscach. Wstawiamy blachę z chlebem do piekarnika i pieczemy 30 minut. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika i przekładamy na kratkę kuchenną do wystudzenia. Pokusa pokrojenia go na ciepło jest ogromna, ale pozwólcie mu wystygnąć. Jeszcze w trakcie stygnięcia będzie się formowała jego struktura.

Smacznego!

Bardzo łatwy chleb francuski


Komentarze

Popularne posty