Print Friendly and PDF

Chałka z cynamonową kruszonką

Chałka z cynamonową kruszonką

Nie jadłem chałki od lat. Nie wiem jak to się stało, po prostu jakoś od dawna się nie złożyło. I tak jakoś nagle smaka nabrałem. Mógłbym oczywiście pobiec do sklepu i kupić, ale to przecież byłoby zbyt proste. No i nie miałbym przepisu na bloga. Poza tym uroiła mi się głowie chałka z cynamonową kruszonką. A gdzie ja kupię chałkę z cynamonową kruszonką? No zapewne nigdzie. Więc i tak nie miałem wyboru, musiałem sam zrobić. I powiem Wam, że to jest naprawdę dobry przepis. Jeśli macie ochotę na chałkę, to bierzcie i korzystajcie z niego wszyscy.

Chałka z cynamonową kruszonką

PRZEPIS NA CHAŁKĘ Z CYNAMONOWĄ KRUSZONKĄ

Chałka z cynamonową kruszonką – składniki na 2 chałki:

550 g mąki pszennej jasnej (typ 550, 650)
150 ml mleka
80 ml wody
1 jajko
60 g miękkiego masła
ok. 10 g drożdży instant lub 25-30 g świeżych drożdży
ok. 30-40 g cukru waniliowego

Kruszonka:
1 łyżka masła
1 łyżka cukru waniliowego
3 łyżki mąki
1 łyżeczka cynamonu

Dodatkowo:
1 jajko do posmarowania chałki

Chałka z cynamonową kruszonką – wykonanie:

Wszystkie składniki na chałkę łączymy ze sobą i przez 15 minut wrabiamy ciasto. Po tym czasie powinno być idealnie elastyczne i w ogóle nie powinno lepić się do dłoni. Można też oczywiście wyrabiać przy pomocy robota kuchennego. Wyrobione ciasto przekładamy do miski (lub zostawiamy w misie robota kuchennego jeśli z niego korzystaliśmy), przykrywany ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na 10 równych części (u nas każda z nich ważyła 93 gramy), po 5 na każdą chałkę. Bo będziemy pleść chałkę z 5 wałków ciasta. Nie bójcie się, to nic trudnego. Zatem 5 kawałków ciasta wałkujemy na długie wałki, każdy po około 25 cm. Układamy obok siebie i pleciemy: skrajny wałek przekładamy w stronę środka przez dwa sąsiednie wałki. Potem skrajny z drugiej strony znowu w stronę środka przez dwa sąsiednie wałki. I potem znowu z drugiej strony skrajny wałek przez dwa sąsiednie. I tak cały czas. Tak jak na zdjęciu poniżej.

Chałka z cynamonową kruszonką

Końce uplecionej chałki podwijamy pod spód, przyklejamy pod spodem i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godzinę.

Po tym czasie robimy kruszonkę. Składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy w miseczce na taką maślaną, ale kruchą masę. Wyrośnięte chałki smarujemy przy pomocy silikonowego pędzla kuchennego roztrzepanym jajkiem i posypujemy kruszonką.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 30 minut.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na bułki śniadaniowe.

Chałka z cynamonową kruszonką


Komentarze

Popularne posty