Print Friendly and PDF

Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką

Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką

Dawniej nie przepadałem za takimi chlebami z formy. Skórka za miękka, kształt przerośniętego klocka lego, taki dobry w sam raz dla emerytów. Liczył się tylko klasyczny elegancko uformowany bochenek z chrupiącą skórką, najlepiej pszenny. Bo im więcej glutenu, tym lepiej. Nie ma nic lepszego niż zatopienie zębów w kromce tętniącej glutenem. Ale chyba się starzeję. Coraz chętniej właśnie sięgam po chleby właśnie z formy czy po prostu z dodatkiem mąki pełnoziarnistej. Fajne są. Takie wyraziste w smaku. Byłem więc ciekawy co było, gdyby do takiego chleba dodać sproszkowanej wędzonej papryki. No i okazało się, że wyszedł naprawdę dobry chleb. Sprawdźcie zresztą sami.

Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką

PRZEPIS NA PSZENNO-ŻYTNI CHLEB Z WĘDZONĄ PAPRYKĄ

Przepis na pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką – składniki:

250 g mąki pszennej jasnej
250 g mąki żytniej typ 2000
500 ml wody
30 ml oleju
1-2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7-8 g) lub 20-25 g świeżych drożdży
2 łyżki wędzonej papryki w proszku

Przepis na pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką – wykonanie:

Tego chleba nie da się wyrobić ręcznie, ciasto jest zbyt lepiące. Optymalnie będzie wyrabiać ciasto przy pomocy robota kuchennego. Jeśli nie macie, można po prostu łyżką. Wystarczy 5-7 minut wyrabiania ciasta. Tak wyrobione ciasto zostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do odpoczywania i wyrastania na 1 godzinę.

Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką

Po tym czasie przekładamy ciasto do keksówki (ok. 31x12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy wierzch, oprószamy mąką i wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę na ok. 45 stopni (nie więcej niż 50!) i trzymamy chleb w takim piekarniku przez 1 godzinę. W tym czasie powinien bardzo ładnie wyrosnąć, do samych brzegów formy. Wówczas ustawiamy temperaturę na 200 stopni i odmierzamy 1 godzinę. Po godzinie wyjmujemy upieczony bochenek. Zostawiamy do wystygnięcia na kratce kuchennej. Nie kroimy na ciepło!

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na bardzo łatwy chleb bez wyrabiania.

Pszenno-żytni chleb z wędzoną papryką


Komentarze

  1. Jej, nie było mnie tu z 7 lat (od czasu brukselki, chyba)! Widzę jednak - a właściwie: czytam - że nic pan nie stracił z jajcarskiego sposobu opisu tych cudowności, które się tutaj (nomen omen) pysznią :-D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty