Print Friendly and PDF

Szybkie bułki krojone

www.chleby.info

Szybkie bułki krojone. Nazwałem je tak, bo są szybkie (w miarę) i są krojone. No oczywista oczywistość, prawda? Bo było to tak, że było już dość późne popołudnie (bardziej pewnie nawet wczesny wieczór), a mi przypomniało się, że nie mamy nic na kolację. W dodatku przypomniało mi się też, że w zasadzie mam ochotę na jakieś bułki. W sensie kanapki z bułek. Ot, taką zachciankę miałem. Pora była już nie za wczesna na takie zachcianki, dlatego też wymyśliłem taki szybki przepis. Ograniczyłem wyrastanie do jednego, zamiast dwóch i zamiast mozolnie formować bułki, po prostu kroi się nożem kawałki ciasta. Ja oczywiście rozumiem, że dwa wyrastania o wiele korzystniej wpływają na strukturę pieczywa i z tym nie dyskutuję. Jeśli macie możliwość (w sensie czas) pozwolić ciastu wyrastać dwa razy, to zawsze będę to zalecał. Ale wiecie jak jest, czasami czas jest nieubłagalny, a jeść się chce. Tak więc warto mieć taki awaryjny przepis. Tym bardziej, że te bułki wyszły naprawdę niezłe. Spokojnie mogę je Wam polecić.

www.chleby.info

PRZEPIS NA SZYBKIE BUŁKI KROJONE

Szybkie bułki krojone – składniki:

500 g mąki pszennej jasnej
300 ml wody
2 łyżeczki drożdży instant (lub ok. 20 g świeżych)
1-2 łyżeczki soli

Szybkie bułki krojone – wykonanie:

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy ciasto przez 15 minut, aż będzie elastyczne i nie będzie się lepiło do dłoni. Jeśli dysponujecie robotem kuchennym z odpowiednim hakiem, to najlepiej właśnie w ten sposób.

Po wyrobieniu ciasta od razu formujemy z niego kształt, jak na zdjęciu poniżej. Ja zawsze robię 9 bulek, bo tyle mi się mieści na blasze od piekarnika. Więc uformowałem wałek o długości około 18 cm i szerokości mniej więcej 7 cm. Następnie ostrym nożem kroimy kawałki ciasta co mniej więcej 2 cm. Ważne żeby nóż był naprawdę ostry. Wówczas ciasto ładnie się ukroi i nie będzie zgniecione. Wszystkie te czynności możecie robić na blacie oprószonym mąką, będzie prościej. Ciasto i pokrojone kawałki wyglądają tak jak na zdjęciu.

www.chleby.info

www.chleby.info

Takie pokrojone kawałki ciasta układamy na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia oprószonym mąką. Ułożone kawałki ciasta dodatkowo lekko oprószamy mąką i przykrywamy ściereczką. Zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 220 stopni i wkładamy blachę z bułkami. Pieczemy 20 minut (grzałki góra-dół).

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na bułki cebulowe.

www.chleby.info

www.chleby.info

www.chleby.info

Komentarze

Popularne posty