Print Friendly and PDF

Bułki cebulowe

Bułki cebulowe

Te bułki są naprawdę mocno cebulowe. Bardzo mocno. Akurat mi się takich zachciało. Z charakterem. Z wyrazem. Ze smakiem. Są naprawdę proste, jeśli zatem lubicie takie smaki, to bez problemu sobie z nimi poradzicie.
     
Bułki cebulowe


PRZEPIS NA BUŁKI CEBULOWE


Bułki cebulowe – składniki


500 g mąki pszennej jasnej
140 ml wody
140 ml mleka
40 g masła
3 cebule (ok. 350 g)
2 łyżeczki drożdży instant (albo ok. 20-25 g świeżych)
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
olej do smażenia cebuli


Bułki cebulowe – wykonanie


Masło wyjmujemy z lodówki dużo wcześniej, żeby było miękkie. Cebulę kroimy w kosteczkę i smażymy kilkanaście minut na niewielkiej ilości oleju. Ale tak, żeby nie przypalić, oczywiście. Potem zostawiamy do wystudzenia.

Gdy cebula wystygnie to wszystkie składniki wkładamy do misy robota kuchennego i wyrabiamy ok. 15 minut. Następnie przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Ciasto będzie raczej luźne, ale takie ma być. Dzięki temu na koniec bułki będą perfekcyjnie miękkie.

Po godzinie dzielimy ciasto na 9 części (u nas każda po 113 g) i formujemy bułki. Każdą bułkę nacinamy bardzo głęboko tępą stroną noża. Nacinamy do samego spodu. Jeśli przetniemy bułkę na pół to nic złego. Po prostu kładziemy obok siebie dwie połówki. Przy wyrastaniu się skleją. Nacięte bułki kładziemy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z piekarnika. Papier najpierw posypujemy mąką. Bułki z wierzchu również lekko oprószamy. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy bułki przez 20 minut. Wyjmujemy i zostawiamy do wystygnięcia.

Jeśli nie chcecie aż tak intensywnie cebulowych bułek, to oczywiście można użyć mniej cebuli.

Polecamy również nasz przepis na cebularze.


Bułki cebulowe

Bułki cebulowe

Bułki cebulowe

Komentarze

Popularne posty