Print Friendly and PDF

Chleb pszenny z formy z dodatkiem mąki pełnoziarnistej

www.chleby.info

Ostatnio Ania mi marudzi, że ciągłe tylko te chleby z jasnej pszennej mąki piekę i nic więcej. No tak, piekę takie, bo takie lubię. Więc jakie mam piec? Takie, jakich nie lubię? Ale niech jej będzie, upiekę coś innego. Znaczy nadal z pszennej mąki, ale już z dodatkiem pełnoziarniste, żeby niby nieco zdrowiej było. I w ramach odmiany taki chleb z formy, żebyście nie musieli się męczyć z formowaniem bochenka. Więc ze 3 minuty zaoszczędzicie. Całkiem przyjemny chleb z tego wyszedł. Miękka skórka, miękki i sprężysty środek, wyraźnie czuć dodatek mąki pełnoziarnistej. Mi smakował, Ani smakował, wszyscy zadowoleni. Mam nadzieję, że i Wam spodoba się przepis.

www.chleby.info

PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY Z FORMY Z DODATKIEM MĄKI PEŁNOZIARNISTEJ

Chleb pszenny z formy z dodatkiem mąki pełnoziarnistej – składniki:

350 g mąki pszennej jasnej
150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
325 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (lub 20-25 g świeżych)

www.chleby.info

Chleb pszenny z formy z dodatkiem mąki pełnoziarnistej – wykonanie:

Ciasto może być dość klejące więc dobrze by było wyrabiać je przy pomocy robota kuchennego. Ale jeśli nie macie, do dłońmi też da radę. W miarę wyrabiania będzie się mniej lepiło.

Wyrabiamy więc ciasto przez 15 minut. Przekładamy do miski lub zostawiamy w misie robota kuchennego – jeśli go używaliście, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrastania na 1 godzinę. Tak żeby ciasto podwoiło swoją objętość. Po tym czasie wyjmujemy z miski, wyrabiamy przez kilka sekund i przekładamy do keksówki (ok. 12 x 31 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Oprószamy mąką i ponownie przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrastania na 1 godzinę (lub nieco dłużej – tak żeby ciasto mniej więcej do brzegów formy wyrosło).

Pieczemy w 220 stopniach przez 40 minut (grzałki góra-dół). Po upieczeniu wyjmujemy z formy i zostawiamy do wystygnięcia na kratce kuchennej.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na chleb pszenno-żytni na miodzie.

www.chleby.info

www.chleby.info


Komentarze

Popularne posty