Print Friendly and PDF

Syrop z młodych pędów sosny

Syrop z młodych pędów sosny

Syrop z młodych pędów sosny to naturalna substancja lecznicza bardzo chętnie stosowana przez nasze babcie. Dzisiaj już nieco zapomniany, ale warto go zrobić i mieć na wszelki wypadek. Taki syrop jest doskonały przy przeziębieniu, kaszlu, czy ogólnie zapaleniu górnych dróg oddechowych. 
 
Pędy sosny najlepiej jest zbierać w okolicy maja. Chociaż obecnie tak naprawdę ciężko stwierdzić, bo pory roku mocno się nam przesunęły. Niczym dziwnym już nie są pędy roślin w grudniu czy grzyby leśne w styczniu. Zim ostatnio nie ma zbyt mocnych i klimat wariuje. Chodzi o to, żeby pędy raczej nie były dłuższe niż 10 cm. Optymalne są takie 7-10 cm. I ważne: nie zrywajcie wszystkich pędów z drzewa! Lepiej jest zerwać po trochu z wielu drzew. Jak zerwiecie wszystkie pędy, to drzewo nie zaowocuje. 

Do syropu wykorzystujemy pędy prosto z drzewa. Niczym ich nie myjemy, nie czyścimy. 

Syrop z młodych pędów sosny


PRZEPIS NA SYROP Z MŁODYCH PĘDÓW SOSNY 


Syrop z młodych pędów sosny – składniki 


1 kg młodych pędów sosny 
800 g cukru 
150 ml spirytusu 

Syrop z młodych pędów sosny – wykonanie 


My od razy zrobiliśmy z większej ilości, ale podajemy tutaj proporcje na 1 kg. Jeśli macie więcej (lub mniej) to bez problemu można przeliczyć proporcje. 

Pędy sosny umieszczamy w słoiku i zasypujemy cukrem. Dolewamy alkohol i zakręcamy. Wstrząsamy i pozostawiamy na 1 miesiąc do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Jeśli po miesiącu cukier się nie rozpuści to można dodać odrobinę ciepłej wody. Jeśli cukier rozpuści się szybciej niż w miesiąc to i tak trzymamy ten miesiąc żeby wyciągnąć cały smak z pędów sosny. 

Dla szybszego rozpuszczenia cukru możemy codziennie wstrząsać słoikiem. 

Po tym czasie zlewamy syrop przez durszlak do naczynia. Prawdopodobnie wpadnie nam trochę zanieczyszczeń więc po zlaniu syropu raz jeszcze przelewamy go przez durszlak (dla lepszego zatrzymania zanieczyszczeń my przelewaliśmy przez dwa durszlaki jednocześnie). 

Następnie butelkujemy. Taki syrop zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. 

W stanach chorobowych pijemy po kieliszku (40-50 ml) 3-4 razy dziennie. 

Smacznego! 


Syrop z młodych pędów sosny

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty