Print Friendly and PDF

Zupa kalafiorowa

Zupa kalafiorowa

Zupa. Niby taka oczywistość, że w sumie przepis nie jest potrzebny. Po prostu woda, jakieś mięso, trochę włoszczyzny i jakieś warzywo przewodnie, w tym wypadku kalafior. Gotujemy, doprawiamy do smaku, podajemy i tyle. Ale coś jednak sprawia, że zupa kalafiorowa u każdego smakuje inaczej, każdy ma jakiś swój sposób robienia. My chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym sposobem. Ogólnie uważa się, że zupy robi się szybko. My zdecydowanie odchodzimy od szybkiego sposobu. Zwykle robimy zupy na bazie esencjonalnego mięsnego wywaru. A żeby taki wywar uzyskać, to trzeba gotować go dość długo, coś jak rosół. I dopiero do takiego „rosołu” dodajemy całą resztę składników. To właśnie jest sekretem naszych zup. 
     
Zupa kalafiorowa

PRZEPIS NA ZUPĘ KALAFIOROWĄ


Zupa kalafiorowa – składniki


Wywar:
4 l wody
2 udka z kurczaka
ćwiartka selera
pietruszka
2 liście laurowe
4 ziela angielskie
cebula

Dodatkowo:
kalafior
2 marchewki
3 ziemniaki
sól, pieprz, kurkuma, czosnek granulowany
śmietana

Zupa kalafiorowa – wykonanie


Przygotowujemy wywar: składniki gotujemy na minimalnym ogniu – jak na rosół. Czyli im dłużej tym lepiej. Minimum godzinę, ale lepiej dłużej. Cebulę dobrze by było opalić na palniku gazowym.

Wrzucamy na gotujący się wywar różyczki kalafiora, 5 minut później dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i kolejne 5 minut później marchewkę startą na grubych oczkach. Doprawiamy do smaku i gotujemy jeszcze kilka minut aż ziemniaki będą miękkie. Wyjmujemy włoszczyznę użytą do wywaru i mięso. Mięso można poszarpać na kawałeczki i dodać do zupy.

Zaprawiamy śmietaną i podajemy.

Smacznego!


Zupa kalafiorowa


Komentarze

Popularne posty