Print Friendly and PDF

Chleb pszenny z otrębami żytnimi i pestkami słonecznika

Chleb pszenny z otrębami żytnimi i pestkami słonecznika

Ten chleb udał mi się wybitnie. Tak sobie od niechcenia wymyśliłem ten przepis, nie wiedząc co z niego wyjdzie. A wyszło coś naprawdę dobrego. Taki chleb z pazurem, z charakterem, wyrazisty. Jest naprawdę prosty w wykonaniu więc mam nadzieję, że pokusicie się o jego zrobienie. A jak już zrobicie, to napiszcie swoje uwagi w komentarzach. Mam nadzieję, że Wam będzie smakował tak samo bardzo jak i nam.
     

Chleb pszenny z otrębami żytnimi i pestkami słonecznika

PRZEPIS NA CHLEB PSZENNY Z OTRĘBAMI


Chleb pszenny z otrębami - składniki


400 g mąki pszennej jasnej
4 łyżki otrębów żytnich (około 30 g)
280 ml wody
2 łyżeczki drożdży instant (lub ok. 20-25 g świeżych)
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki soli
50 g pestek dyni


Chleb pszenny z otrębami - wykonanie


Pestki dyni prażymy około 2 minut na suchej patelni, co chwilę mieszając. Gdy ostygną to wszystkie składniki łączymy, mieszamy i wyrabiamy ciasto. Ciasto jest dość klejące, nie bardzo się nadaje do ręcznego wyrabiania. Raczej warto użyć robota kuchennego. Robotem wyrabiamy 7-10 minut.

Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki (wymiar na górze ok. 21x12 cm). Wygładzamy wierzch, oprószamy mąką i ponownie przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i pieczemy 40 minut.

Smacznego!


Chleb pszenny z otrębami żytnimi i pestkami słonecznika

Chleb pszenny z otrębami żytnimi i pestkami słonecznika

Komentarze

  1. Chlebek super, na pewno wyszedł smaczny.
    Polecam Panu zrobić podobny chlebek z tą różnicą, że nie na drożdżach, a na zakwasie pszennym lub żytnim. Jest znacznie zdrowszy i lepszy.
    Minusem jest jedynie czas oczekiwania, ponieważ w przypadku chlebów na zakwasie trzeba sobie raczej zaplanować cały dzień, by być w 🏡 i móc go doglądać. Zakwas różnie pracuje w zależności od temperatury, jaka go otacza. I tak np. podczas letnich upałów taki chlebek potrafi wyrosnąć już w ciągu 2-3 godzin, a gdy temperatura na dworzu wynosi około 20 stopni i mniej to będzie potrzebował zdecydowanie więcej czasu, czasami nawet całą noc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiem, wiem, chleby na zakwasie również piekę. I dziękuję za rzeczowy komentarz.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty