Print Friendly and PDF

Chleb tostowy

www.chleby.info

Mamy na blogu kilka chlebów tostowych. Ale do takich prawdziwych miękkich tostowych jak ze sklepu zawsze nieco im brakowało. Miałem kilka zapytań od Was, czytelników, o przepis na taki prawdziwy chleb tostowy. Za każdym razem obiecywałem, że pomyślę, że zajmę się tym. Myślałem, ale w sumie zawsze na tym się kończyło. Aż w końcu przycisnęła mnie Ania. Cóż miałem zrobić? Ani odmówić? Pomyślałem parę minut i opracowałem przepis na taki naprawdę prawdziwy chleb tostowy. Z bardzo miękkim wnętrzem i mięciutką skórką, zupełnie jak te chleby ze sklepu. Wiem, że porównanie domowego chleba do tego sklepowego to akurat nie jest pochwała, ale akurat w tym wypadku właśnie do tego zmierzałem. Żeby był jak ze sklepu. Mogę powiedzieć, że się udało.
     
www.chleby.info

500 g mąki pszennej jasnej (typ 650 lub niższy)
225 ml wody
100 ml mleka
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 płaskie łyżeczki drożdży instant (albo około 20 g świeżych)

Przepis na formę 31x11,5 cm

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą y wyrabiamy ciasto ręcznie przez około 15 minut lub ok. 7 minut robotem kuchennym. Następnie przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcie co najmniej na godzinę (musi 2-3 krotnie powiększyć objętość). Następnie formujemy wałek długości formy do pieczenia i układamy w tej formie (wyłożonej papierem do pieczenia). Przykrywamy i ponownie na co najmniej godzinę zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi wyrosnąć minimum do 3/4 wysokości formy. Następnie nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i wkładamy formę. Od razu dość szczelnie przykrywamy ją folią aluminiową. Dzięki temu skórka chleba nie będzie przypieczona. Będzie miękka jak w chlebie tostowym. Pieczemy chleb 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy kolejne 35 minut. 5 minut przed końcem pieczenia zdejmujemy folię aluminiową, niech skórka złapie nieco koloru.

Studzimy na kratce kuchennej i kroimy po całkowitym wystudzeniu.

Smacznego!


www.chleby.info

www.chleby.info

Komentarze

 1. Samodzielnie nigdy nie robiłam chleba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super przepis. Moi domownicy w sezonie jesienno-zimowym uwielbiają tosty na śniadanie. Cieszę się, że można się obyć bez kupowania tego świństwa w paczkach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że chleb tostowy to jakiś wynalazek, którego nie sposób zrobić w domowych warunkach

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry przepis, jak zostanie idealny na domową bułkę tartą.Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomocny blog, bardzo dobre przepisy. Nie kupujemy już pieczywa,domowy chlebek to zdrowie i prawdziwa przyjemność dla całej Rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak położyć folię? Matową czy błyszczącą stroną do góry? Bo ma to znaczenie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty