Print Friendly and PDF

Chleb z orzechami laskowymi


Z orzechami laskowymi jeszcze chleba ani nie robiłem, ani nawet nie jadłem :) Przepis podpatrzyłem w książce Gertrud Weidenger i Marie-Theres Wiener "Pieczenie chleba w domu". I pomyślałem, że spróbuję :) No i jak pomyślał tak też zrobił :)

Składniki:
500 g mąki pszennej pełnoziarnistej
200 g orzechów laskowych
350 ml wody
20 g swieżych drożdży
1/2 łyżeczki cukru z trzciny cukrowej
1/2 łyżeczki soli

Całą akcję musimy zacząć kilka godzin przed planowanym wypiekiem. Znaczy się musimy w 500 ml wody namoczyć orzechy. Muszą tak sobie leżeć w wodzie przez kilka godzin. A jak już się namoczą to bierzemy dużą miskę (jak zawsze :)), wsypujemy tam mąkę, wkruszamy drożdże, zalewamy wodą, dajemy sól i cukier i mieszamy około 15 minut. Powinno nam wyjść ładne elastyczne ciasto niezbyt przywierające do dłoni. Po 5 minutach wrzucamy odsączone orzechy i mieszamy jeszcze 5 minut. A potem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Jak wyrośnie to krótko mieszamy i przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia (albo natłuszczonej). I zostawiamy na kolejne 40 minut do wyrośnięcia (pod ściereczką).
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy 45 minut. Gotowe! :)

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty