Print Friendly and PDF

Chałka

Naszła mnie ochota na chałkę. Nigdy jeszcze nie robiłem, wiec pora ku temu już najwyższa :)

Składniki:

40 g drożdży
550 g mąki
1 łyżeczka soli
Pół szklanki mleka
2 duże jajka
2 łyżki masła
5 łyżek wody
4 łyżki cukru

Drożdże rozcieramy z łyżką cukru, zalewamy ciepłym mlekiem i mieszamy z trzema łyżkami mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce na jakieś 10 minut. Powinno sporo wyrosnąć.
Do miski lub na stolnicę wysypujemy mąkę, robimy w niej dołek, wlewamy wyrośnięty rozczyn, jajko (tylko jedno, drugie będzie potrzebne później) rozmącone z trzema łyżkami cukru, sól, rozpuszczone ciepłe masło i wodę. Zagniatamy ciasto około 20 minut, aż pod palcami będą nam pękały bąbelki powietrza. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Ciasto w tym czasie podwoi swoją objętość. Potem jeszcze raz zagniatamy i dzielimy na trzy części. Z każdej części formujemy wałeczek równej długości i zaplatamy warkocz. Końce musimy połączyć i podwinąć pod spód.
Smarujemy blachę tłuszczem, kładziemy na nią chałkę, kolejny raz przykrywamy ściereczką i czekamy jeszcze 20 minut. W tym czasie chałka jeszcze trochę wyrośnie.
W tym czasie zrobimy kruszonkę. Mieszamy 2 łyżki mąki, 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę masła. Mieszamy i gnieciemy aż uzyskamy jednolitą dość kruchą masę.
Następnie bierzemy jajko, które nam zostało, rozbijamy do szklanki, pędzelkiem smarujemy wierzch chałki (po tych 20 minutach oczywiście), posypujemy kruszonką i pieczemy 20-30 minut w 180 stopniach.

Z tej ilości składników mi wyszła ogromna chałka zajmująca całą dużą blachę, tak więc jeśli ktoś woli to może zrobić dwie mniejsze.

Komentarze

Popularne posty