wtorek, 1 października 2019

Chleb tostowy

www.chleby.info

Mamy na blogu kilka chlebów tostowych. Ale do takich prawdziwych miękkich tostowych jak ze sklepu zawsze nieco im brakowało. Miałem kilka zapytań od Was, czytelników, o przepis na taki prawdziwy chleb tostowy. Za każdym razem obiecywałem, że pomyślę, że zajmę się tym. Myślałem, ale w sumie zawsze na tym się kończyło. Aż w końcu przycisnęła mnie Ania. Cóż miałem zrobić? Ani odmówić? Pomyślałem parę minut i opracowałem przepis na taki naprawdę prawdziwy chleb tostowy. Z bardzo miękkim wnętrzem i mięciutką skórką, zupełnie jak te chleby ze sklepu. Wiem, że porównanie domowego chleba do tego sklepowego to akurat nie jest pochwała, ale akurat w tym wypadku właśnie do tego zmierzałem. Żeby był jak ze sklepu. Mogę powiedzieć, że się udało.
     
www.chleby.info

500 g mąki pszennej jasnej (typ 650 lub niższy)
225 ml wody
100 ml mleka
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 płaskie łyżeczki drożdży instant (albo około 20 g świeżych)

Przepis na formę 31x11,5 cm

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą y wyrabiamy ciasto ręcznie przez około 15 minut lub ok. 7 minut robotem kuchennym. Następnie przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcie co najmniej na godzinę (musi 2-3 krotnie powiększyć objętość). Następnie formujemy wałek długości formy do pieczenia i układamy w tej formie (wyłożonej papierem do pieczenia). Przykrywamy i ponownie na co najmniej godzinę zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi wyrosnąć minimum do 3/4 wysokości formy. Następnie nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i wkładamy formę. Od razu dość szczelnie przykrywamy ją folią aluminiową. Dzięki temu skórka chleba nie będzie przypieczona. Będzie miękka jak w chlebie tostowym. Pieczemy chleb 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy kolejne 35 minut. 5 minut przed końcem pieczenia zdejmujemy folię aluminiową, niech skórka złapie nieco koloru.

Studzimy na kratce kuchennej i kroimy po całkowitym wystudzeniu.

Smacznego!


www.chleby.info

www.chleby.info

5 komentarzy:

  1. Samodzielnie nigdy nie robiłam chleba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super przepis. Moi domownicy w sezonie jesienno-zimowym uwielbiają tosty na śniadanie. Cieszę się, że można się obyć bez kupowania tego świństwa w paczkach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że chleb tostowy to jakiś wynalazek, którego nie sposób zrobić w domowych warunkach

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...