Print Friendly and PDF

Domowy pikantny keczup


Tym wpisem chcemy rozpocząć cykl, który mamy nadzieję ciągnąć jakiś dłuższy czas. Cykl poświęcony burgerom. Wiem, że domowe burgery zwykle z grillem się kojarzą, ale można też smażyć je po prostu na patelni. Więc jesienią też się da. Smażyć, jeść i wspominać lato. Które wkrótce przecież znowu nadejdzie :) Plan więc mamy taki, że najpierw podamy wam przepisy na najpotrzebniejsze rzeczy, bez których burgery istnieć by nie mogły, a potem jedziemy z samymi burgerami właśnie. Teraz będzie keczup, potem domowy majonez i frytki. Tak, przepis na frytki. Bo zrobić dobre frytki to też trzeba umieć :) No i oczywiście będzie też przepis na idealne burgerowe bułki. Bo bez nich ani rusz. 

500 g dojrzałych pomidorów (ewentualnie z puszki - poza sezonem)
1 posiekana cebula
1 posiekany ząbek czosnku
1 szczypta słodkiej papryki
100 ml octu winnego
100 g cukru pudru
1-2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu (zależy jak bardzo ostry keczup chcemy)
sól

Pomidory myjemy i zalewamy wrzątkiem. Obieramy ze skórki. Kroimy na małe kawałki usuwając gniazda nasienne. Wkładamy do garnka, dodajemy cukier, ocet winny, cebulę, czosnek, paprykę, sól i pieprz (czyli wszystkie składniki). Gotujemy na małym ogniu około 2 godziny. Przez 1,5 godzimy mieszamy od czasu do czasu, potem keczup powinien zacząć intensywnie gęstnieć. Wtedy musimy mieszać dość często żeby się nie przypalił. Jak już pomidory są dostatecznie rozgotowane, a keczup odpowiednio gęsty to zdejmujemy z palnika i miksujemy blenderem. Gorący przekładamy do słoiczka. My zrobiliśmy od razu podwójną porcję, a co będziemy sobie żałować :)

Smacznego!


Przepis zaczerpnięty z książki Valéry Drouet & Pierre-Louis Viel "Burgery! (hot dogi i bajgle)"


Komentarze

  1. ładne słoiczki:) ketchupu nie robiłam w domu:) fajny pomysł na cykl przepisów:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem ci zupełnie szczerze, że to najlepszy keczup jaki jadłem. Ja generalnie średnio lubię keczupy, ale miałem jednego sklepowego ulubieńca, taka polska firma. Robią pyszny keczup. I okazało się, że nam okazało się zrobić jeszcze lepszy :)

      Usuń
  2. 1 posiekanej cebuli? Ale co jedna? Jednak cebula? Czy jedna łyżka posiekanej cebuli?

    OdpowiedzUsuń
  3. odrobina cynamonu zrobi robotę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak długo można przechowywać keczup po otwarciu słoiczka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet kilka tygodni ale zapewniam Cię, że zniknie o wiele szybciej :)

      Usuń
  5. Nie potrzeba pasteryzacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My nigdy nie trzymamy tego keczupu na tyle długo żeby była potrzebna pasteryzacja. Miesiąc bez problemu bez pasteryzacji wytrzyma, może nawet i trochę dłużej. Jeśli planujesz zapasy na zimę to możesz spasteryzować.

      Usuń
  6. A można własnie zrobić zapas np na cały rok ( wysyp pomidorów się nam szykuje) Teoretycznie mamy ocet i wlewamy gorące, więc czy pasteryzacja potrzebna? Czy lepiej postawić słoiczki do góry nogami lub jeszcze dodatkowo pasteryzować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby są w tym keczupie składniki, które ładnie konserwują, ale jak chcesz na całą zimę zapasy zrobić, to na wszelki wypadek nie zaszkodzi przeprowadzić pasteryzacji.

      Usuń
  7. Super zdjęcia keczapu ;) Podobnie do tego przepisu robię sos do pizzy, tylko dodaję masło i bazylię czy oregano. Muszę zobaczyć jak mi z tym tematem pójdzie! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Pora zabrać się za przetwórstwo pomidorów. Ja będę go jednak przecierać, żeby pozbyć się pestek i skórek. Na koniec pasteryzacja nie zaszkodzi, cenny lipoken lubi gotowanie i zostanie zachowany.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajne etykiety. Czy można zdobyć gdzieś podobne wzory do uzupełniania? Nie chodzi mi o identyczne oczywiście, ale o podobnej stylistyce ;) Pozdrawiam i dziękuję za świetne przepisy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że ci się podobają :) Ale, niestety, nie można. To nie jest robione z gotowych szablonów, wszystko od zera rysuję ręcznie.

      Usuń
  10. Ja robię keczup z cukinii też jest pyszny:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z cukinii za jakiś czas też się ukaże na blogu, ale my wolimy ten z pomidorów.

      Usuń
  11. Jakie pomidory z puszki polecasz? Bez skórki / całe / krojone / masz jakieś sprawdzone? No i co z gniazdami nasiennymi, bo przy świeżych się usuwa, z puszkowanych też?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie rzadko używamy pomidory z puszki więc nie mamy żadnej sprawdzonej marki. Oczywiście bez skórki takie, a czy całe czy krojone to nie ma znaczenia. Nic z nich nie musisz usuwać, po prostu dajesz takie, jakie są.

      Usuń
    2. Dzięki, spróbuję dzisiaj może na puszkowanych w takim razie :)

      Usuń
  12. Prosze podac proporcje na ketchup łagodny chciałabym zrobić dzieciom. Ostrq jest pyszny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że po prostu wystarczy dać szczyptę pieprzu zamiast 1-2 łyżeczek.

      Usuń
  13. Czy ocet winny może być zastąpiony jabłkowym

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty