Print Friendly and PDF

Najprostszy chleb pszenny


Nagle naszła mnie ochota na taki zwykły, najprostszy chleb pszenny. Ale taki naprawdę zwykły, ze zwykłej mąki i bez żadnych dodatków. Po prostu mąką pszenna, woda, drożdże sól i cukier. Nic więcej. Nie chciało mi się myśleć ile czego dać, jakie proporcje itd, więc odpaliłem internet żeby jakiś przepis sobie znaleźć. I wiecie co? No i nic! Po prostu nic! Same jakieś wyszukane chleby. A to z pszenną pełnoziarnistą, a to z ziarnami, a to jeszcze z czymś, a takich absolutnie zwykłych chlebów to nikt nie robi. Więc jednak musiałem się wysilić przez jakieś 30 sekund i wymyśliłem swój przepis. Proporcje są idealne, chleb wyszedł doskonały, dokładnie taki jak sobie zaplanowałem. Chrupiąca skórka, miękki miąższ. Super.

500 g mąki pszennej
300 ml wody
7 g drożdży instant
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto. Przez jakieś 15 minut. Aż ciasto zupełnie przestanie się lepić do dłoni. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do podwojenia objętości (na mniej więcej godzinę). Po tym czasie uderzamy ciasto pięścią, żeby je odpowietrzyć i przez kilka sekund znowu wyrabiamy. Formujemy bochenek. Przekładamy go na wyłożoną papierem do pieczenia blachę, lekko oprószamy mąką i znowu zostawiamy pod przykryciem na 1-1,5 godziny, aż porządnie wyrośnie.
Piekarnik nagrzany do 200 stopni spryskujemy wodą ze spryskiwacza (tak z 10 psiuknięć) i wkładamy od razu blachę z chlebem. Pieczemy 40 minut.

Smacznego!




Lepiej z eko torbami od Odszukaj.com

---------------------------------------------------------------------
Chcesz dostawać moje przepisy prosto na e-mail? Wpisz swój adres z prawej strony w okienko "Przepisy prosto na twój e-mail!". Od tej pory żaden przepis Ci nie umknie :)

Komentarze

  1. A jaka to mąka pszenna? - nieśmiało zapytuję.
    380, 450, 650 ? Bo takie tozwykłe mąki mam wszafce i nie wiem której użyć a chlebek jakzwykle prezentuje się cudnie!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mąka typ 380? W życiu o takiej nie słyszałem :) Taka normalna, zwykła to dla mnie 650

      Usuń
  2. A kiedy posypać makiem aby po upieczeniu chleb miał "skórkę z makiem" ale aby mak nie spadał przy byle dotknięciu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tuż przed włożeniem do piekarnika posmaruj chleb wodą i posyp makiem.

      Usuń
    2. posypywałem, tylko bez smarowania wodą i cały mak zawsze był uprażony ale nie na chlebie tylko na blaszce :)

      Usuń
    3. To jeszcze wodą posmaruj i będzie super :) Część maku oczywiście odpadnie, ale spora część zostanie na chlebie.

      Usuń
  3. Chleb pierwsza klasa, pyszny, piekłam z mąki tortowej bo taką akurat miałam, polecam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Slabo przeszukiwales internet. Przeciez, ten przepis od dawna przewija sie na innych kulinarnych blogach. Faktycznie jest swietny, pyszny i latwy wykonaniu, ale nie jest to zadna nowosc ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak dla mnie nowość, nigdzie nic podobnego znaleźć nie mogłem. Może faktycznie słabo szukałem.

      Usuń
  5. Fakt, ten chleb jest tez u mnie na blogu i fb juz od grudnia chyba, wiec czas zmienic wyszukiwarke ;). Moj moze lezakowac na surowo przez noc, przez co jest smaczniejszy i przypomina dobry chlebek z pieca babci. wkuchnibezgranic.blogspot.com.tr/2014/08/chleb-domowy-polski.html?m=1
    A maka typu 650 to maka tzw chlebowa ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie mój jest nieco inny, bo bez leżakowania. A mąka pszenna typ 650 to nie jest chlebowa. Pszenna chlebowa to typ 750.

      Usuń
  6. Fakt, moj blad, to 750 jest chlebowa, nie wiem dlaczego zasugerowalam sie ta chlebowa 650 dostepna w UK. Sporo ostatnio dziewczyny o makach pisaly i stad moje 650. Jesli chodzi o lezakowanie to jak masz czas lezakuje a jak na ,,szybko,, to nie koniecznie. Ten lezakujacy jest troche bardziej puszysty.

    OdpowiedzUsuń
  7. DOKŁADNIE typ maki 750 to chlebowa maka stosowana od lat w piekarniach :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na jakiej funkcji pieczemy chleb?? Grzałka góra, dół; na termoobiegu czy na funkcji specjalnej do chleba i pizzy?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj jesteś. Zostaw komentarz, napisz, co sądzisz o blogu czy o tym konkretnym przepisie. Nie zostawiaj natomiast w komentarzu linków (ani do swojej strony, ani do żadnej innej) - chyba, że kontekst rozmowy tego wymaga. Jeśli interesuje Cię zareklamowanie się na blogu, to po prostu zajrzyj do zakładki "Współpraca".

Popularne posty