Print Friendly and PDF

Bułki ziemniaczane

Bułki ziemniaczane

Kiedyś, przy okazji jakichś zakupów, zobaczyłem w jednym ze sklepów bułki ziemniaczane. Znaczy takie z dodatkiem ziemniaków. Zaciekawiły mnie, kupiłem, okazały się całkiem smaczne. Zaplanowałem więc, że też takie zrobię. Pomyślałem, coś tam sobie w głowie policzyłem i wymyśliłem ten przepis. Bułki okazały się zupełnie inne niż te sklepowe, ale bardzo smaczne. A skoro wyszły smaczne, to przecież muszę podzielić się w Wami przepisem. Zapewne i Wam zasmakują, bo naprawdę niczego im nie brakuje.

Bułki ziemniaczane

PRZEPIS NA BUŁKI ZIEMNIACZANE

Bułki ziemniaczane – składniki:

2 średnie ziemniaki, około 200 g
450 g mąki pszennej jasnej (typ 550, 650)
30 g oleju
125 ml wody z gotowania ziemniaków
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki drożdży instant (7-8 g)

Bułki ziemniaczane – wykonanie:

Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy do miękkości. Odcedzamy, ale część wody zachowujemy. Ziemniaki gnieciemy na puree. Do ziemniaków dodajemy wszystkie pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto przez 15 minut. Na tym etapie musimy zadecydować czy ciasto jest w sam raz czy może za luźne lub za twarde. Zależy to zarówno od ilości ziemniaków, jak i ich gatunku. Jedne będą bardziej wilgotne, inne mniej. W razie czego dodajcie trochę wody lub trochę mąki, tak żeby ciasto było elastyczne i dobrze się wyrabiało.

Bułki ziemniaczane

Po wyrobieniu przykrywamy ciasto czystą ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia i odpoczęcia na 1 godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na 9 równych części i z każdej z nich formujemy bułki. Spłaszczamy dłonią i układamy na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko oprószamy mąką, ponownie przykrywamy ściereczką i ponownie zostawiamy do wyrośnięcia co najmniej na 1 godzinę. Po tym czasie pieczemy 20-25 minut (do zarumienienia) w 200 stopniach (grzałki góra-dół).

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na bułki kajzerki.

Bułki ziemniaczane


Komentarze

Popularne posty