Print Friendly and PDF

Chrupiące bułeczki

Chrupiące bułeczki

Potrzebowałem świeżych chrupiących bułeczek. Łaknąłem ich jak kania dżdżu (chociaż w zasadzie nie wiem czy kania faktycznie łaknie dżdżu, a jeśli tak, to dlaczego). Potrzebowałem, miałem nieodpartą chęć zjeść. Delektować się mięciutkim miąższem i chrupiącą, pękającą pod zębami skórką. A że zwykle spełniam swoje zachcianki, to i teraz nie mogło być inaczej. Chwilę pomyślałem co z czym zmieszać, w jakich proporcjach, jak i ile czasu piec żeby ze skórki wydobyć wszystko co najlepsze i miałem już gotowy przepis. A teraz dzielę się nim z Wami.

Chrupiące bułeczki

PRZEPIS NA CHRUPIĄCE BUŁECZKI

Chrupiące bułeczki (9 sztuk) – składniki:

600 g mąki pszennej jasnej (typ 550, 650)
385 ml wody
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (ok. 7-8 g) lub 20-25 g świeżych drożdży

Chrupiące bułeczki – wykonanie:

Sprawa jest prosta, jak zawsze. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i przez 15 minut wrabiamy ciasto. Można oczywiście wyrabiać przy pomocy robota kuchennego. Wyrobione ciasto przekładamy do miski (lub zostawiamy w misie robota kuchennego jeśli z niego korzystaliśmy), oprószamy mąką, przykrywany ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto na oprószony mąką blat, dzielimy na 9 równych części i z każdej z nich formujemy bułkę. Nieco spłaszczamy dłonią i układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze od piekarnika. Oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.

Chrupiące bułeczki

Po tym czasie na dno piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne i wlewamy do niego szklankę wody. Ustawiamy temperaturę na 250 stopni (grzałki góra-dół).

Każdą z bułek nacinamy głęboko przez środek przy pomocy bardzo ostrego noża lub żyletki. Przykrywamy arkuszem folii aluminiowej i tak przykrytą blachę z bułkami wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 30 minut. Następnie zdejmujemy folię aluminiową i pieczemy jeszcze 5-7 minut – do zrumienienia bułeczek.

Po upieczeniu wykładamy na kratkę kuchenną i zostawiamy do całkowitego wystudzenia.

Smacznego!

Polecam również nasz przepis na ślimaczki cynamonowe.

Chrupiące bułeczki


Komentarze

Popularne posty